Medvedev'den U2'ye AİDS'le mücadelede destek sözü

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ünlü rock grubu U2'nin solisti Bono ile tatil kenti Soçi'de bir araya geldi. 25 Ağsutos'da Moskova'da bir konser verecek grubun solisti Bono, Medvedev'den AİDS'le mücadelede destek istedi.

Anneden çocuğa hastalığın bulaşmasının  önünde geçilmesi için bilimsel çalışmalar yapılmasını  talep eden Bono, "Bana göre dünyanın önemli problemlerinden biri AİDS. Sadece 40 cent harcanarak birilerinin AİDS'ten ölmesinin önüne geçilebilir. Anneden çocuğa virüsün bulaşmasını engellemek için 40 cent gerekiyor. 2015'e kadar dünyada bunu durdurmamız gerekiyor... Sizin ve Rus şirketlerin desteğini bekliyoruz..." dedi.

Bono'nun çalışmalarını desteklediklerini ifade eden Rusya lideri, "Bu çok güzel ve net bir program. Sorunların çözümü için de önemli bir yol. Biz Rusya'nın bu konuda nasıl katkı sağlayabileceğini ele alacağız..." sözünü verdi.

Bono dünya çapında HIV virüsünün yayılmasını önlemek ve AİDS'le mücadele için aktif olarak çalışıyor. U2'nin diğer üyeleri ile birlikte bir çok kez bağış organizasyonları düzenledi.

Rusya'da virüsün ilk kez görüldüğü  1987 yılından bu yana HIV virüsü taşıyanların sayısı  yarım milyona ulaştı.

Medvedev Bono ile birlikte devlet rezidansının bahçesinde ve sahilde dolaştı. Rusya lideri ünlü rock yıldızına müzik albümlerini gösterdi.

Dün basın mensuplarının karşısına geçen Bono, Medvedev'in Deep Purple sevdiği ile ilgili bilgiyi alınca, 'O zaman ben kaçtım' esprisi yapmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-746059-U2_Bono_Medvedev_1 RIA-746059-U2_Bono_Medvedev_2