Putin: Ayılar insanlardan korkmalı

0

Rusya'nın uzak doğu bölgesinde bilim adamları ile birlikte çevre incelemelerinde bulunan Rusya Başbakanı  Vladimir Putin Güney Kamçatka Doğal Yaşam Kampı'nı ziyaret etti. Burada kaçak avla ilgili açıklamada bulunan Putin, "Ayılar insanlardan korkmalı" dedi.

Basın mensuplarından birinin vahşi yaşamda ayıların yakınında insanların bulunmasının tehlikeli olup olmadığı ile ilgili bir soruyu Putin, "Ayıların insanlardan korkması gerekiyor..." diyerek cevapladı.

Kamp sorumlusu Tikhon Şpilenok, kahverengi ayıların en büyük koruma alanını oluşturdukları ile ilgili bilgi verdi ve doğal yaşamın korunması konusunda karşılaştıkları  problemlerin çözümü için destek istedi.

Bölgede ayı avının doğal yaşamı olumsuz etkilediğini ifade eden Şpilenok, yılda ortalama 600 ayının avlandığını söyledi. 2007'de de Ozerni kasabası  yakınında yerel polis 400 ayı pençesinin yer aldığı  bir kargo ele geçirmişti.

Rusya Başbakanı dün de bilim adamları ile birlikte Arctic bölgesinde parçalar toplayarak incelemelerde bulunmuştu. Yerkürenin canlı bir valık olduğunu ifade eden Putin, insanın çevreyi ve iklimleri değiştirdiğine dikkat çekmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-745948-Putin_ayi_1 RIA-745948-Putin_ayi_3

RIA-745948-Putin_ayi_4 RIA-745948-Putin_ayi_5