Moskova'da "Şatör Ramazan" belediyenin resmi festival listesine girdi-ÖZEL

1

Rusya'nın başkenti Moskova'da Zafer Camii'nin hemen yanıbaşına kurulan Ramazan Çadırı (Şatör Ramadana) 27 Ağustos Cuma 'Türk Günü' kutlamaları eşliğinde hizmete başlıyor. Ankara Belediyesi'nin katkıları ile 2006'da ilk kez kurulan çadır gelişerek büyüdü ve tüm Rusya'da örnek alınmaya başladı. Rusya'da barış ve hoş görünün sembolü olarak görülen iftar çadırı etkinlikleri Moskova Belediyesi'nin de büyük desteğini görüyor. Belediye dini etkinlikler, bayramlar ve festivaller listesine ramazan çadırını da ekleyerek önemli bir adım attı. Böylece resmi izin için her yıl yaşanan sürece gerek kalmayacak.

Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı  Mustafa Kütükçü Cihan Haber Ajansı'na verdiği bilgide çadırın Moskova'da dinler arası barış ve hoşgörü ortamının oluşmasında büyük katkı sağladığının görüldüğünü söyledi. Çadır etkinliklerinin 26 Ağustos'da resmi açılışının yapılmasının ardından 27 Ağustos'da Türk Günü ile başlayacağını ifade eden Kütükçü, Moskova'da yaşayan Türk toplumunu 27 Ağustos'da iftar için çadıra davet etti.

Açılışa Rusya Ortodoks Kilisesi, Budizm ve Katolik kilisesinden temsilclerin katılacağını kaydeden Kütükçü, "Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'dan, üst kanadı Federal Konsey'den, Moskova şehir yönetiminden, akademisyen ve basın dünyasından bir çok kişi açılışa davetli. Bu tür etkinliklerin Moskova'da Ramazan'ın hissedilmesine büyük katkı sağladığı görülüyor" dedi.

Türkiye Büyükelçiliği Din İşleri Müsteşarlığı'nın katkıları ile gerçekleşecek Türk Günü'nün ardından diğer günler de farklı toplumlar tarafından paylaşılmış durumda. Azerbaycan, Türkmenistan, Dağıstan, Tataristan ve diğer topluluklar farklı etkinliklerle kendilerine ayrılan günde çadırı şenlendirecek. Etkinliklerin iftardan önce yapılması planlanıyor.

Çadır bir festival alanına da dönüştürülmiş durumda. Hafta sonunda çocuklar için animatör ve palyonçalar getiriliyor. 5 Eylül pazar günü Kadir gecesi münasebeti ile Moskova'da yaşayan müslümanların katılabileceği Kur'an-ı Kerim yarışması düzenlenecek. Geçen yıllarda on gün açık kalan çadır, bu yıl 15 gün hizmet verecek.

Ankara Belediyesi'nin katkıları  ile kurulan ilk çadır da Saratov bölgesine hediye edildi. Böylece ilk kez Saratov da Ramazan Çadırı hizmete başladı. Rusya Müftüler Konseyi Sosyal Yardımlaşma ve Din Eğitimi Dairesi'nin himayesinde kurulan Ramazan çadırına Moskova Belediyesi'nin yanısıra Nadejda Eğitim ve Kültür Vakfı da destek veriyor. Yemekler de Rusya'da faaliyet gösteren Türk firması Çalkan gruba ait Orgavita'dan.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

mosrmzncadir1 mosrmzncadir5