Putin Kamçatka'da balina avına çıktı: Korkmadım, ama başkalarına tavsiye etmem

2

Rusya Başbakanı Vladimir Putin bilim adamları ile birlikte Sibirya turlarına devam ediyor. Kamçatka bölgesinde Japon Denizi'nde gri balina avına çıkan Putin, dördüncü denemede hedefine ulaşabildi. Putin'le birlikte seyahat eden uzmanlar gri balinadan biopsi örneği almayı başardı.

Botlarla Kronotski tabi alanında hareket eden ekibin çalışmalarını Putin tehlikeli olarak tanımladı. Operasyon sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Putin, "Ben korkmadım, heyecan verici idi. Doğru bir şekilde bu işi yapamadım. Üç kez kaçırdım. Ancak dördünücü de hedefe ulaşabildim. Bu bir biyopsi örneği" dedi.

Rusya Pasifik Osinografi Enstitüsü'nden uzman Vladimir Burkanov da, alınan biyopsi örneklerinin balinaların nereden geldiği ile ilgili bilgi verdiğini söyledi. Burkanov suyun çok dalgalı olduğunu, bu gibi koşullarda bilim adamlarının çalışma yapmadığını hatırlattı.

Eko-turizm ulusal ölçekte ele alınması  gereken yeni bir sektör olarak canlandırılması gerektiğine işaret eden Putin, "Biz özel turizm alanları inşa ediyoruz. Bu yeterli değil. İnsanları harika tabiat manzaralarının olduğu alanlara ulaşabilmesi için yardımcı olmalıyız. Bir çok insanın bunu yapmak istediğini düşünüyorum. Ben de bir çok kez bunu daha önce yaptım." ifadelerini kullandı.

Tabiatı sevdiğini kaydeden Putin, "Ben tabiatı çok seviyorum. Bilim adamlarının yaptığı  işe de saygı duyuyorum. Çok önemli işler yapıyorlar. Tehlikeli... Aslında hayat genelde tehlikeli..." şeklinde konuştu.

"Başka politikacıların da benzer operasyonlarda yer almasını önerir misiniz?" sorusuna Rusya Başbakanı, "Hayır, hiç kimse bunu denememeli..." dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-746425-Putin_avda_2 RIA-746425-Putin_avda_4