“Rus istihbaratı FSB “hemşeri” ve klanlara bölünmüş”

29

Rus muhalif gazete Novaya Gazeta’nın iddiasına göre, ülke istihbarat kurumu FSB çeşitli klanların, hemşeri ve başka grupların çıkarlarının “çatıştığı” bir kuruma dönüşmüş. Gazete, FSB’nin içinde “St. Petersburglu”, “Torpilli”, “Şantajcılar”, “Himayedar” ve “Çalışkanlar” diye klan ve grupların faaliyet gösterdiğini belirtiyor.

Gazetenin deneyimli polis muhabiri Sergey Kanev’in kaleme aldığı ve “FSB kimlerden oluşturulmuş?” başlıklı makalede FSB’de bulunan çeşitli klan ve gruplar anlatıldı. İddiaya göre, şu anda FSB’de yönetim Piter klanının (Rusya’nın kuzey başkenti St.Petersburg kökenliler) elinde. FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov ve yaklaşık tüm yardımcıları bu klana ait.

Bortnikov’un sadece üç Yardımcısı Yuri Gorbunov, Vladimir Kuleşov ve Sergey Buravlev Moskovalı. Piter klanına ait istihbaratçılar FSB eski Başkanı ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev’e yakınlığıyla da tanınıyor. 2000’li yıllarda Bortnikov, istihbaratın St.Petersburg kent ve Leningrad Bölge Dairesi’nde masa başkanlığı yapmış, daha sonra da FSB Ekonomik Güvenliği Masası Başkanı olmuştu.

Piter klanına ait olan diğer istihbaratcılar ise şöyle sıralanıyor:

FSB Başkan Birinci Yardımcısı  Sergey Smironov

FSB Başkan Birinci Yardımcısı, aynı zamanda da Sınır Birliği Servisi Başkanı Vladimir Proniçev

FSB Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Uşakov

FSB Toplumsal Oda Başkanı, aynı  zamanda VTB Bankası Başkan Yardımcısı Vasili Titov

FSB Toplumsal Oda Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Nord şirketi Başkanı Aleksandr Afroniçev

Novaya Gazeta’ya göre, FSB’deki diğer önemli klan ise “Torpilliler” (Rusça “Blatnıh”) Burada da istihbarat generali ve üst düzey bürokrat akrabaları aracılığıyla göreve başlayan torpilli yetkililer kastediliyor. Rus muhabir Kanev’e göre, bu tür torpilli FSB’liler bir kaç yıl sonra dev banka ve petrol şirketlerinde “ballı” göreve başlıyor.

Gazete Patruşev’in iki oğlu Dmitri ve Andrey’i de örnek verdi: Dmitri Rosselhozbank Bankası’nın başında bulunurken, küçük oğlu Andrey de Rosneft Başkan danışmanlığı görevine atandı. FSB Başkan Yardımcısı Uşakov’ın kızı Marianna da bugün önemli ticari kuruluşların kurucu listesinde yer alıyor.

FSB’de “Himayedarlar” (Rusça “Krışevateli”) klanı da faaliyet gösteriyor. Bu grup da birkaç kategoriye ayrılıyor: Kimisi İçişleri Bakanlığı’nın rüşvetçi memurlarının bulaştığı “ihtilafları” çözüyor, kimisi bazı şirketleri mali denetlemeden koruyor, kimisi de kaçakçılık, uyuşturucu ve yasadışı gelirlerle uğraşan firmalara “himayerdarlık” yapıyor.

Rus istihbaratında “Şantajcılar”  adlı grubun faaliyet gösterdiği de iddia edildi. Gazetenin iddiasına göre, “Şantajcılar” farklı gerekçeyle birilerinin ticaretini, parasını ve arabasını elinden alıyor.

Son olarak FSB’de “Çalışkanlar”  grubunun olduğu da ifade edildi. Bu yetkililer de istihbaratın  özel güvenlik elemanları sayılıyor. Bu elemanlar sıcak çatışma bölgesinde görev yapıyor, kendi hayatı pahasına çatışmalara giriyor ve rehineleri kurtarıyor. Görevinden ayrılan “Çalışkanlar” daha sonra ya zenginlerin özel koruması, ya da özel güvenlik şirket elemanı oluyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan