Rus polis üniforması ile Kafkas dansı

28

Rusya’nın kuzey kenti St.Petersburg’ta Polis Akademisi mezuniyet gecesinde Kuzey Kafkasya kökenli mezunlar mutluluklarını Kafkas dansı yaparak gösterdi. Rus polisi üniforması ile yapılan Kafkas dansı eleştirilere neden oldu.

St.Petersburg Polis Akademisi 2010 Yılı eğitim mezunları, kentteki bir açık konser alanında mezuniyet gecesi düzenledi. Etkinliğin en hareketli dakikaları  ise Kuzey Kafkasya kökenli genç polislerin meydana inerek Kafkas dansı yapması oldu. Hareketli dansı diğer okul arkadaşları da alkışlayarak tempo tuttu.


Mezunların polis kıyafetiyle Kafkas dansı yapması bazı Rus basını, polis üniforması tüzüğüne “aykırı” olarak buldu. Bunun üzerine açıklama yapan St.Petersburg Polis Akademisi Öğretim Görevlisi Albina Baçieva, “Geleneksel olarak Kafkasya’da her mutlu haber dansla kutlanıyor. Eğer ortada mutlu ve sevinçli durum varsa, neden dans yapılmasın ki? Bu çok güzel, hoş ve candan bir dans idi. Her kes dans etti: Dağıstanlı, Çeçen, İnguş... Çoğu insan da samimi ve içtenlikle alkışladı.” dedi. 

Son yıllarda Moskova’da okuyan Kafkasyalı  gençlerin boş vakit bulduğunda bizim bildiğimiz hareketli Şeyh Şamil, yani Rusçası Lezginka dansı oynadıklarını bilmeyen yok. Bazen Rus görsel ve yazılı basınında da öğrencilerin sergilediği Lezginka dansı tıklama rekoru kırıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan