Genç maceraperestler tren-sörfü ile hayatlarını tehlikeye atıyor

44

Moskova gençleri yeni ekstrim spor olan hareket halinde tren üzerinde koşu ve zıplama ile eğleniyor. Çılgın gençler böylelikle günlük rutin hayatlarını renklendirdiklerini öne sürüyor.

Yeni eğlence kurallarına göre gençler hızlı hareket eden araçlara el ya da kemer yardımıyla takılması gerekiyor.

Bir çok genç sörfçü bu yeni eğlence türüne renksiz gerçeklikten kaçmak için başvurduklarını belirtirken, diğer sörfçüler bu sporu kendilerini ifade etme biçimi olarak görüyor. Bu maceraperest gençler 'tref-sörfingin' neden diğer spor dallarından daha tehlikeli görüldüğünü anlamadıklarını ifade ediyor.

Tren-sörfünün hayatın bir parçası olduğunu belirten sörfçü Andrey Alışev, “İnsanlar gökyüzünden paraşüt ile zıplıyor, bazıları ise dağlara tırmanıyor biz ise trenin dış kısmında yolculuk ediyoruz. Bunda ne var ki?” diyor.

Tren-sörfingin en cazibeli yanı  tehlikeli olması olarak belirtilirken, yetkililer bu tür eğlencelerde yer alan gençlerin tehlikenin boyutlarını tam anlamış olmadığını ifade ediyor. Mesala trenlerin üzerinde geçen elektrik kablolar 3 bin volt taşıyor, ki bu kablolara kısa bir dokunuş bile ölüme neden olabiliyor. Aynı zamanda biniciler her an trenden düşerek ezilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Fakat Andrey her adımın önceden planlandığını ifade ediyor. Andrey, “Her demiryolu iyice araştırılıyor.  Nerede tutunabilirsin, nasıl tutunabilirsin. Bu konular inceleniyor. Ayrıca yolculuğun doğru bir şekilde gerçekleşmesi için güvenlik kriterlerimiz mevcut. Onlara dikkat ederseniz riski asgariye indirmiş olursunuz” şeklinde anlatıyor.


Yine de tren-sörfing severleri bu eğlencenin trajik sonuçlara neden olabileceğini itiraf ediyor. Kendi gruplarına kaza yaşamadıklarını  belirten Andrey şöyle anlatıyor: “Fakat bu tür olaylar, malesef yaşanıyor. Trenin çatısına çıkan bazı gençler bilmediklerinden dolayı elektrik akım toplayıcısına tutunuyor, ya da resistor, yada elektrik tellere dokunuyor ve böylelikle ölümcül elektrik şarjı alıyor”

Bu çılgın eğlence diğer daha tanınan ekstrim spor dalların yıldızlarının da dikkatini çekiyor. Altı yıldan beri BASE jamping (yüksek yapılardan paraşüt ile zıplama) uğraşan ve tehlikenin anlamını bilen Gleb Vorevodin bile tren-sürfingi aşırı olarak niteliyor. Vorevodin, “Öncelikli olarak bu tam anlamıyla serserilik. Çünkü sadece kendilerini tehlikeye atmıyor, diğer insanlara da zarar verebiliyorlar. Mesala benim yaptığım sporda yüksek binadan ya da dağdan zıplıyorum ve düşsem bile kimseye zarar vermem” diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan