Moskova Ramazan çadırında Türkler sofralarını engelli ve gazilerle paylaştı

1

Rusya'nın başkenti Moskova'da dün açılışı yapılan Ramazan Çadırı'nda bugün Türk Günü  olarak kutlandı. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı'nın desteği ile gerçekleşen iftar yemeğine engelli ve gaziler de davet edildi. Moskova'da yaşayan Türk toplumunun katıldığı iftar yemeğinde engelli ve gaziler hediyelerle memnun edildi. İki kez dolup boşalan çadırda yaklaşık 700 kişi iftar yaptı.

İftar yemeğinde bir konuşma yapan Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin İslamiyet'in barış, kardeşlik ve yardımlaşma dini olduğunu söyledi. Bu değerlerin insanlığın mutluluk ve huzuru için son derece önemli olduğunu hatırlatan Sezgin, "Tüm dinler bu evrensel değerlere birinci derecede önem veriyor. Müslümanlar için de Ramazan ayı bu değerlerin öne çıktığı zaman dilimi..." dedi. Sezgin Moskova'da bir Ramazan çadırında farklı etnik topluluklardan insanlarla hoşgörü ve barış ortamı içinde iftar sofrasını paylaşmaktan memnun olduğunu söyledi.

Ramazan ve orucun anlamı ile ilgili bir konuşma yapan Din İşleri Ateşesi Bekir Gerek de iftar sofraları ve çadırların Müslümanların kültür hayatının bir parçası olduğunu belirtti. Moskova'da ramazan çadırının kurulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Gerek, "Bu etkinliğin Türk-Rus dostluğuna katkı sağlamasını diliyorum..." dedi.

Kızıl Meydan'a 2 kilometre mesafede Ramazan Çadırı

Rusya'da helal et üretimi, gıda ve diğer sektörlerde çalışmalarda bulunan Çalkan Grup yönetim kurulu başkanı Mustafa Çalkan, Moskova'daki çadırın beşinci kez açıldığını ve bunun çok güzel bir duygu olduğunu söyledi. Orgavita yemek firması ile çadırda yemek organizasyonunu üstlenen Çalkan, "Bugün Türk gününde hemşehrilerimizle beraberiz. Herkes ortamdan ve yemekten memnun. Şu anda Kızıl Meydan'a iki kilometre uzaklıktayız, bunlar daha önce hayal bile edilemezdi. Elhamdulillah, çok güzel şeyler bunlar." şeklinde konuştu.

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği'nin (RUTİD) Moskova Temsilcisi Muharrem Kaçmaz, çadırda paylaşma duygusunu en üst seviyede yaşadıklarını ve Rus toplumu ile kaynaştıklarını ifade etti. Gurbette çadır ortamında çocuklarla, eş ve dostlarla birlikte Ramazan'ı hissettiklerini kaydeden Kaçmaz, gelenek haline gelen çadır organizasyonunu gelişerek devam etmesinin sevindirici olduğuna değindi.

Moskova'da faaliyette bulunan iş  adamlarından Hakan Akıllı da çadırda güzide insanlarla birlikte olmanın kendisini heyecanlandırdığına işaret etti ve şu ifadeleri kullandı: "Çoluk çocuk eş dost hep beraberiz. Burada engelli ve gazilerle soframızı paylaşıyoruz. Kendilerine hediyeler de takdim ettik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum..."

"Tartışmıyoruz, ekmeğimizi paylaşıyoruz"

Moskova Engelli Sporcular Birliği Başkanı Vladimir Berejkov da Cihan Haber Ajansı'na yaptığı değerlendirmede etkinliğin çok önemli olduğunu, insanların birbirine yaklaştığını ifade etti. Farklı kültürlerin kaynaşmasına ve dostlukların güçlenmesine bu tür ortamların katkı sağladığına işaret eden Berejkov, "Burada hiç bir şeyi tartışmıyoruz. Sadece paylaşıyoruz. Aramızda en kutsal şeyi, ekmeği paylaşıyoruz... Ziyaretimizin Türkiye gününde olması da ayıracalıklı bir güzellik. Türk dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Burada bizimle birlikte olan engelli vatandaşlarımız için de bu etkinlik çok önemli. Toplumun bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayan bu etkinlik, sadece bu açıdan bile çok büyük bir hizmet" değerlendirmesinde bulundu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

galerice