Rus Bakan Şoygu'dan Türkiye’ye teşekkür

1

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu, Türkiye dahil orman yangınlarıyla mücadelede yardım eden ülkelere teşekkür etti. Daha önce de Rusya Başbakanı Vladimir Putin, yangınların söndürülmesinde görev yapan Türk pilotlara birer saat hediye etmişti.

Ukrayna’nın Donetsk kentinde düzenlenen “İtfaiye Kurtama Sporu. Donetsk: 2010” isimli spor yarışmasında açılış konuşmasını yapan Rus Bakan Şoygu tüm katılımcıları  selamladı. Şoygu, Rusya’da çıkan orman yangınlarıyla mücadelede yardıma koşan ülkelere bir daha teşekkürlerini sundu. Rus Bakan, “Biz büyük bir aileyiz. Bunu yaz mevsiminde orman yangınları ile mücadelede gelen destek kanıtladı” dedi.

Türkiye, Belarus, Bulgaristan, Letonya, Azerbaycan ve diğer ülkelerin yangınla mücadelede Rusya’ya çok yardımcı olduğunu belirten Şoygu, “Bugünkü yarışmada başka ülke itfaiye temsilcileri de ter dökecek. Bu ülkeler orman yangınlarında kendi teknoloji araçlarıyla bize yardımcı oldu. Sizlere tüm Rusya vatandaşları ve Rus halkı adına teşekkürlerimi iletiyorum!” dedi.

Türkiye, Avusturya ve Sırbistan’ın da gözlemci olarak katıldığı itfaiye sporu yarışmasında itfaiyeciler, disiplin, merdivenle yukarı çıkma, engelleri aşmak, 100 metrelik yangın alanında koşma, çevik ve hızlı hareketler dalında ter dökecek.

Daha önce de Rusya Başbakanı  Putin, orman yangınlarının söndürülmesinde emeği geçen ve aralarında iki Türk helikopter mürettebatının da bulunduğu yabancı pilotlara teşekkür ederek saat hediye etmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan