Rusya'da bilim adamları yangınlarla mücadele için yapay bulut kullanacak

14

Moskova Bölgesi Deneysel Meteoroloji Enstitüsü hava süreçlerini araştırmak için yapay bir bulut oluşturdu. Bilim adamları yapay bulutları kullanarak doğa yangınları ile mücadele etmeyi amaçlıyor.

Yağmur, fırtına, kuraklık ve diğer doğa olayları genellikle dünyada afetlere neden oluyor. Teknolojik ilerlemeye rağmen insanoğlu hava değişiklikleri karşısına güçsüz kalmaya devam ediyor. İşte bu durumun üstesinden gelebilmek için yoğun araştırmalar içinde olan Deneysel Meteoroloji Enstitüsü bilimadamları yeni icatları olan 'yapay bulut' üzerinde çalışıyor. Bulutların fiziksel oluşumunu, yoğunlaşma, katılaşma ve süreçlerini izlediklerini belirten Deneysel Meteoroloji Enstitüsü müdürü Anatoliy Savçenko, “Benzeri araştırmalar 1950'lerden bu yana yapılıyor. Şu anki çalışmalarımızda ise oluşturduğumuz yapay bulutun açık havada davranışını anlamaya yönelik deneyler safhasına geldik” diye konuştu.

Bulutun üretildiği oda Enstitü personelinin gurur kaynağı, çünkü o dünyada kendi türünde tek örnek olma ayrıcalığını taşıyor. Yapay bulut içinde saklanacak ve görülmeyecek kadar kalın. Bir bulut oluşturmak için laboratuar uzmanları sadece 40 dakika harcıyor. Ancak, doğal koşullar altında yapay bulutun oluşmasını sağlamak daha karmaşık süreçler gerektiriyor.  

Bilim adamları, tamamen berrak gökyüzünde bulut oluşturmanın mümkün olmadığını kabul ediyor, fakat böyle durumların da doğada sık görülmediğini kaydediyor. Bulutlu gökyüzü sayesinde yağmurun durdurulması mümkün olduğunu öne süren bilimadamları doğa ile bu tür değişiklikler sayesinde bir çok kazancın sağlanabileceğini ifade ediyor.

Deneysel Meteoroloji Enstitüsü  laboratuvar şefi Aleksey Şilin "Rusya'da son orman yangınlarının meydana geldiği haritaya baktığımda elimizin altında bulunan teknolojiler sayesinde yangınlara daha etkin mücadele edebileceğimizi anladım. 20 ve 40 kilo arasında reaktif madde kullanılarak yaklaşık 50 bin ton yağışı sağlayabiliriz" diyor.

Araştırmalara göre yağmur tetiklemenin en basit yolu tuz tabanlı reaktif madde kullanmak. Bu yöntem hem ucuz hem çevreye zarar vermeyen bir yapıya sahip. Çeşitli başarılı deneylerden geçen bu yöntem bilimadamlarını daha büyük projelere yönlendiriyor.

Savçenko, "Şu anda hava ile olup biten gelişmeler anormal olarak nitelendiriliyor.  Bu nedenle, uzun vadeli görevimiz iklimin stabilize edilmesini sağlamak. Küresel ısınma devam ediyor. Tüm okyanusların su seviyeleri artmaya, buzullar da erimeye devam ediyor. Bundan dolayı bu süreçlere hazır olmalıyız." şeklinde konuştu.

Rusya'nın başkenti Moskova'da atmosferik manipülasyonlar sadece ulusal bayramlarda gökyüzünü temizlemek için kullanılıyor. Ancak bilimsel ilerleme gelecekte iklimin insanoğlu tarafından istenmeyen sürprizlerden kaçınmak için kontrol edilebileceği umudunu veriyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan