Moskova'da 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu

10

30 Ağustos Zafer Bayramı Moskova'da coşku ile kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliğinde düzenlenen kutlama resepsiyonuna Moskova'da görev yapan büyük elçiler, askeri ataşeler ve Türk vatandaşları katıldı. Rusya Genel Kurmay Başkanlığı'nın İç Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Sergey Bunin'le resepsiyona katılması Moskova'nın Türkiye'ye verdiği önemin bir işareti olarak yorumlandı.

Gecenin ev sahibi olan Türkiye Moskova Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu Cihan Haber Ajansı'na yaptığı değerlendirmede son dönemde Türkiye-Rusya ilişkilerinin artmasına paralel olarak, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında da son derece başarılı ilişkilerin geliştiğini söyledi.

Rusya Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri ile mevcut ilişkilerin yanısıra, Sahil Güvenlik Kuvvetleri ile de ilişkilerin geliştiğini ifade eden Askeri Ataşe Tatlıoğlu, "Karadeniz'de Türk-Rus işbirliği giderek artmakta. Bunun diğer ilişkilerin gelişimine olumlu katkı sağlaması bizi memnun ediyor" dedi. Tatlıoğlu, Rusya Savunma Bakanlığı, Genelkurmay başkanlığı ve diğer kuvvet komutanlıklarından geceye olan ilginin kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

Tatlıoğlu'na veda

Moskova'daki görev süresini tamamlayan Tatlıoğlu, Çanakkale Boğaz Komutanı olarak Deniz Kuvvetleri'nde görevini sürdürecek.

Türkiye ve Rusya Karadeniz'de askeri işbirliğini Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) ve Karadeniz Uyumu Harekatı (BlackSea Harmony) çatısı altında sürdürüyor. Nisan 2001'de Türkiye'nin öncülüğünde Karadeniz'e sahildar ülkeler Rusya, Romanya, Bulgaristan ve Gürcistan'ın katılımı ile Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu kuruldu. 14 Ağustos 2010’da BLACKSEAFOR komutanlığı Bükreş'de gerçekleşen törenle Bulgaristan'dan Romanya'ya geçti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan