Rusya Baykal Gölü'nde Çarın altınlarını arıyor

243

Rusya'nın Mir-2 mini-dezinaltısı  Baykal Gölü'nün altında Sovyetler Birliği'nin kuruluşu esnasında Beyazlar tarafından yurt dışı bankalarına kaçırılan, ancak yolda kaybolan bin 600 ton altını aramaya devam ediyor. Baykal Gölü'nde olduğu tahmn edilen altınlara ait ilk işaretler gelmeye başladı.

'Kolçak altınları' adı verilen kayıp altınlar Baykal Gölü'nde Baykal Gölünü Koruyalım Vakfı tarafından aranıyor. Vakıf Başkanı Bayira Tsırenova Mir-2 mini-denizaltısının Baykal gölünde araştırmalar yaptığı sırada parlak metallerin bulduğunu belirterek, bu buluşun Beyazlar ile Kızıllar arasında çıkan iç savaş sırasında Çar'ın kaybolan altınlarına götürebileceğini ifade etti.

Araştırmacılar uzun zamanda n beri Bolşevik Devrimi sonrasında Kızıl Ordu'ya karşı savaşan Amiral Aleksandr Kolçak'ın yolculuk ettiği trende taşıdığı iddia edilen bin 600 ton Çar altınını arıyor.

Kaybolan altınlar ile ilgili bir çok efsane uyduruldu ve iddialar öne sürüldü. Bir efsaneye göre 'Kolçak altınları'nın Kolçak'ın yolculuk ettiği trenin kaza geçirerek Baykal Gölü'nün 'Polovinny Burnu'nda derin sular altında gömüldüğü öne sürülüyor.

Bu efsane geçtiğimiz yıl su altı  araştırmalar sırasında içsavaş dönemine ait demiryolu parçasının ve mühimmat kutularının bulunmasıyla doğdu. Bazı uzmanlar ise altınların gölün suları altında olabileceği iddialarının yersiz olduğunu belirtiyor. Fakat önceki gün Mir-2'nin gerçekleştirdiği su altı inişi sırasında altın külçelerine benzeyen "parlak metal nesneler"i bulması konuya şühpe ile yaklaşanları şaşırttı.

Tsırenova Mir-2 denizaltı ekibinin buldukları "parlak metal nesneleri" çıkartmak istedi ancak çökmekte olan göl havzası ve çakıl nedeniyle başarısız olduğunu belirtti. Tsırenova, “Tek tesellimiz ekibin iddia edilen hazinenin tam konumunu tespit etmesidir” diye konuştu.

Bir başka iddiaya göre ise yaklaşık 500 ton altının iç savaş yıllarında yurtdışına çıkartılarak Japon, ABD ve İngiliz bankalarına yerleştirildiği belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan