Rusya’da Beslan faciası 6. yıl dönümünde anıldı

10

Rusya’ya ait Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nin Beslan kentinde yaşanan Beslan faciası altıncı yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. 2004 yılı 1-3 Eylül tarihlerinde Beslan kentinde teröristlerin okulun ilk gününde düzenledikleri saldırı ve rehine olayında 350'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

1 Eylül yeni öğretim yılı  Rusya’da kutlanırken, Beslan kentinde halk Beslan faciasını andı. Anma töreni, trafik olayın yaşandığı okulda başladı. Önce Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı Taymuraz Mamsurov, okula çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu. Mamsurov’un o sırada iki çocuğu da rehineler arasında idi. Okulun spor salonunda toplanan yüzlerce vatandaş faciada ölenleri anarak çok sayıda çiçek bıraktı. Saldırı sırasında teröristler rehineleri spor salonunda tutuyordu. Salonun duvarında ölen vatandaşların yanısıra, operasyon sırasında hayatını kaybeden Alfa ve Vımpel özel güvenlik gücü yetkililerinin fotoğrafları da asıldı. Daha sonra okulda iki kere zil de çalındı. Zile daha sonra matem müziği de eşlik etti. Olayda ölenlerin yakınlarının gözyaşlarına hakim olamadığı da gözlerden kaçmadı. Anma töreninde üç bin kişi katıldı.

Akşam saatlerinde vatandaşlar, matem töreni çerçevesinde okul ve mezarlığı ziyaret ederek mum yakacak, daha sonra faciada ölenlerin mezarlarına çicek de bırakacak. Beslan kentinde ise öğretim yılı matem nedeniyle 6 Eylül’de başlayacak.

Beslan faciası, 1 Eylül 2004’te yaşanmıştı. İlk okul zilinin (Moskova saatiyle 09.15) çalınmasının ardından teröristler okulu basarak çocuk, öğretmen ve velilerden oluşan binden fazla kişiyi (çoğu bayan) rehin almıştı. Teröristler rehineleri bir kaç gün aç ve susuz olarak tuttu. Teröristler bazı terör elebaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyordu. Rus güvenlik güçleri 3 Eylül’de özel operasyona başladı: Ani patlamanın ardından güvenlik güçleri karşı saldırıya geçti. Patlamada rehinelerin bir kısmı öldü. Operasyon sonucunda bir terörist (şu anda cezaevinde) hariç hepsi (31) öldürüldü. Olayda 186 çocuk dahil 334 kişi öldü. Saldırıda 10 Rus özel güvenlik gücü, iki Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilisi ve 15 polis de hayatını kaybederken, 918 rehine de kurtarılmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan