LG Moskova ofisi kaçak yazılımdan mahkemelik

1

LG Electronics Moskova temsilciliğine bilgisayarlarında kaçak yazılım kullandığı gerekçesiyle dava açıldı.

Telif hakları savunucusu Ticari Yazılım Birliği (Business Software Alliance – BSA) tarafından savcılığa sunulan dilekçe doğrultusunda Koreli LG Elektronics'in Moskova temsilciliği mahkemeye verildi.

BSA Hukuk Danışmanı Anna Petrova 2009'un sonbaharında LG'nin kaçak yazılım kullandığını  belirten anonim mektup aldıklarını anlattı. Olayı araştırdıklarını ve kaçak yazılımın kullanılabileceğine dair kanaat getirdiklerini anlatan Petrova, daha sonra LG'nin ofisine uyarıcı mektup gönderdiklerini kaydetti. Ancak LG Moskova ofisi uyarılarını dikkate almadığını ifade eden Petrova, bunun üzerine BSA adına Rusya İçişler Bakanlığı'na başvurduklarını belirtti.

İçişler Bakanlığı 30 Kasım 2009 tarihinde gerçekleştirdiği denetleme esnasında LG ofisinde bulunan 60 bilgisayarda, Adobe ve Corel yazılımlarının kaçak kullanıldığını tespit etti. Petrova'ya göre her iki yazılım şirketine verilen zarar 70 bin dolar.

İçişler Bakanlığı Ticari Güvenlik Departmanı Basın Merkezi Başkanı Andrey Pilipçuk şirketin ismini vermeden büyük bir yabancı şirkete yönelik denetleme gerçekleştirdiklerini onayladı. Bu denetleme sırasında kaçak yazılım bulundurma gerekçesiye ek incelemeler için 17 diz üstü bilgisayara ve 44 masa üstü bilgisayarına el koyduklarını belirtti.

Olaya yönelik Rusya medyasındaki büyük ilgiyi de normal bulduğunu belirten Pilpçuk, Rusya'da tanınan bir yabanci şirkete yönelik kaçak yazılım kullandığı gerekçesiyle ilk defa dava açıldığını belirtti. Pilipçuk davanın ciddi olduğunu ifade ederek, sözkonusu şirketin Moskova temsilciliğinden önemli yönetici isimlerinin hapis cezaları ile cezalandırılabileceğini kaydetti.

Suçlamaları reddeden LG Elektronics Moskova temsilciliği ise Kommersant'a yaptığı açıklamada şirkette kullanılan tüm yazılım programların kanunlar çerçevesinde kullanıldığını açıkladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan