Medvedev Putin'e özendi, tarlada karpuz yiyerek PR yaptı

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in bir haftadır ülke gündemini meşgul eden ziyaretleri Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'i ve Kremlin danışmanlarını harekete geçirdi. Ülkenin Saratov bölgesinde fabrikaları gezen, inek ve danaları seven Medvedev tarlaya indi. Çiftçilerle sohbet eden Medvedev, ürünler üzerinde incelemelerde bulundu. Bir dilim karpuzu eline alarak yiyen Rusya Devlet Başkanı popülaritesini artırırken, gıda fiyatlarındaki artışa da denetim istedi.

Saratov bölgesinin Graçinoe köy  çiftliğinde tarlaya inen Medvedev, buradaki meyve ve sebzelerini inceledi. Çiftlik yönetiminden üretimle ilgili bilgi alan Devlet Başkanı’na tarla ürünü karpuz da ikram edildi. Karpuz yiyen Medvedev’in ürünün leziz olduğunu belirtti. Daha sonra Medvedev tarladaki kavunun da tadına bakarak, “Özbek kavunundan kötü değil.” diye övdü. Rusya Devlet Başkanı, tarlada çiftçilerin kredi alıp alamadıklarını da sorguladı.

Daha sonra Medvedev, Saratov’un Engelsk kentinde bir süt fabrikasını da gezdi. Fabrikada Ryajenka içen (kefire benzeyen) Medvedev, yakında bulunan et fabrikasına da geçti. Fabrikada Rusya Başkanı, inek ve buzağı okşamayı da ihmal etmedi. Fabrikanın sucuk-sosis bölümünü de gezen Medvedev’e işçiler “Doktorski” isimli bir kangal sucuk ikram ederken fiyatının 280 ruble (9 dolar) olduğunu söylediler. Medvedev bunun üzerine, “Hatırlıyorum, eski Sovyet döneminde bunun fiyatı yüz kat daha düşüktü” dedi.

Medvedev: Karaborsacılara izin vermeyin

Saratov gezisinde Devlet Konseyi toplantısında konuşan Medvedev, bölge valilerinden karaborsacılara savaş bayrağı açmalarını talep ederek, “Rusya’da ne et, ne şeker, ne de tahıl kıtlığı var, gıda ürünlerine yönelik fıyat artışı karaborsacılık niteliğinde... Akşamları mağazalardan, büyük market zincirlerinden greçkayı (kara buğday) çıkarıyorlar. Kamyonla gelerek çuval çuval greçka alıyorlar. Kuşkusuz ki daha sonra pazarda veya küçük mağazalarda bu greçkaları satıyorlar. Mağazalar bunu yapmamalı, bu ürün perakendeden ziyade, toptancıya satılıyor. Tamam, çabuk satılmasını istiyorlar, ama bu durumda bu husus ticaret yasasının ihlalidir... Valiler bölgelerinde gıda fiyatlarını takibe almalı. Gürültüyü susturmak ve durumu açıklığa kavuşturmak lazım.” diye sitemde bulundu.

Rusya Başkanı, konuyla ilgili başta İçişleri Bakanlığı ve Federal Tekelle Mücadele Servisi olmak üzere yetkili mercilerin acil olarak önlemler almasını talep etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-751212-Original RIA-751213-Original

RIA-751216-Original RIA-751339-Original