Moskova'da geceleri alkol satışı yasaklandı

23

Dünyada en çok içki tüketmesi ile gündeme gelen Rusya'da alkole yasak yaygınlaşıyor. Rusya'nın bazı  kentlerinde geceleri uygulanan alkol satış yasağına başkent Moskova da katıldı. Başkent'de gece saat 22.00 ile sabah 10.00 arasında sert alkollü içkilerin satışı yasak.

Rusya'da alkol ile mücadele kampanyası hız kazanıyor. Bugünden itibaren başkent Moskova'da saat 22.00 ile 10.00 arasında yüzde 15 alkol oranınından fazla olan içkilerin satış yasağı yürürlüğe girdi. Moskova makamları yeni kural sayesinde ölüm, suç ve kaza oranının azalmasını umuyor.

Daha önce Moskova'da uygulanan kural doğrultunda içki satışları gece 11 ile sabah 8 arasında yasaklıydı.  Fakat bazı mağazalar Moskova makamları ile anlaşmaları doğrultusunda içki satabiliyordu. Yeni kurala göre ayrıcalıklar uygulanmayacak ve yasağa uymayan mağaza ve marketlerin lisanslarına el konulacak. Sert içkilerin gece boyunca servis edilmesine müsade edilen  mekanlar ise restoran, bar ve kafeler.

Uygulama karşıtları kuralın aşırı içki tüketimine etki edemeyeceğini öne sürüyor. Buna göre içkiler çok sayısa ya öncesinden satın alınacak, yada sert içkinin yerine bira gibi az oranda alkol içeren içeceklerle tatmin olunmaya çalışılacak.

2011 yılında gece sert alkollü  içeklerin satış yasağı tüm Rusya genelinde uygulanması bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan