İşadamları RUTİD'in iftarında buluştu; Rusya ekonomisi iyi yolda - ÖZEL

10

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği (RUTİD) ünlü Arbat caddesinde bulunan Bosfor restoranda düzenlediği iftar toplantısında Türk iş adamlarını bir araya getirdi. Gurbette Ramazan yaşamanın ayrı bir duygu olduğunu vurgulayan iş adamları, Rusya ekonomisinin krizden çıkış sürecinde olduğunu kaydetti.

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vestel Rusya Genel Müdürü Ali Tunç Can, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Ramazan'ın Moskova'da da hissedildiğini, iftarlar ve diğer faaliyetlerle en güzel bir şekilde yaşadıklarını söyledi. Rusya'nın müslüman topluma yönelik politikalarını çok başarılı bulduğunu ifade eden Can, "Devlet farklı din ve toplulukları kucaklıyor. Dışlama yok. Müslüman toplum da bundan şikayetçi değil. Tanıdığımız Msülüman toplumdan arkadaşlarımız hallerinden şikayetçi değil. Herkes dinini ve inancını özgürce yaşayabiliyor" dedi.

Siyasetteki işbirliği iş hayatına yansıyacak

Rusya ekonomisi ile ilgili düşüncelerini paylaşan Vestel Rusya Genel Müdürü Can, iki ülke devlet adamlarının güzel bir yol açtıklarını, siyasetçilerin bu açıdan iş adamlarının önünde olduklarını belirtti. İki ülke ilişkilerinin problem çözmenin ötesinde, fırsat oluşturmak ve fırsatları değerlendirmek şekline dönüştüğüne değinen Can, "Bunun iş hayatına güzel yansımaları olacak. Bu ekonomik pastaya katkı sağlayarak, en güzel payı alabilmek için koordineli bir şekilde çalışmamız gerekiyor" tespitinde bulundu.

iftarglr

İkinci bir resesyon dönemi yok

TOBTIM Genel Müdür Yardımcısı  Sabahaddin Yavuz'a göre de gurbette Ramazanlar bir başka. Rusya gibi koskoca bir ülkede azınlık olan bir topluluğun bir araya gelmelerinin inanılmaz bir keyif verdiğine işaret eden Yavuz, "Burada Ramazan'ı çok farklı bir duygu ile kutluyoruz. İçinde blunduğumuz toplumla kaynaşmanın da çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Rusya ekonomisinin son iki yılda krizde olduğunu, ancak bundan çıkış işaretlerinin gelmeye başladığını kaydeden Yavuz, "Ekim ayının ortasında bunu daha iyi göreceğiz. Rusya'da ikinci bir resesyon mümkün değil. Bankacılık sistemi de oturmaya başladı. Yabancı sermaye girişinin hızlanacağını düşünüyorum. Rusya bu krizden kendi alt yapısını da toparlayarak çıkacak. Siyasi alanda stratejik boyuta yükselen ilişkilerin alta da yansıması gerekiyor. Yoksa bunlar arşivlerde kalabilir" uyarısında bulundu.

THY, Rus havayolu şirketi ile ortaklık yapıyor

THY Rusya Federasyonu temsilcisi Mefail Deribaş bu yıl kalabalık iftarlarla kendilerini Türkiye'de gibi hissettiklerini vurguladı. İftar davetlerinin tam bir kaynaşma sağladığını ve kendilerinin de ilk kez böyle bir iftar programı düzenleyeceklerini hatırlatan Deribaş, "THY Türkler'i uçuruyor. Rusya büyük potansiyeli olan en yakın komşumuz. Devlet adamlarımızın attığı doğru adımlar iş dünyasının önünü açıyor. Moskova'nın dışında Rusya'da altı noktaya daha uçuyoruz. 2011 sonunda Rusya'da uçtuğumuz destinasyon sayısı 10 olacak. Büyük bir Rus havayolu şirketi ile ortaklık için çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Bunu çok yakında açıklayacağız" bilgisini verdi.

THY'nin Rusya ve Türkiye arasında güçlü bağların kurulmasına büyük katkı sağladığını ifade eden Deribaş, Ekim sonunda başlaması planlanan Moskova-Ankara hattı ile ilgili de bilgi verdi: "Yolcu sayımız 2005'de yıllık 60 bindi. Bu rakam 2009'da 600 bine çıktı. 2010'da bunun çok üstünde olacağız. Ankara-Moskova hattındaki uçuşlarımız da Ekim sonunda başlıyor. Bu uçuşlar Anadolujet'le gerçekleşecek ve diğer hatlardan bir miktar ucuz olacak."

Türk yöneticiler çok başarılı

Rusya'da iftar sofrasını paylaşmaktan memnun olduğunu ifade eden (Türkiye'deki Denizbank'a bağlı olarak faaliyet gösteren) Dexia Bank Rusya Genel Müdürü Mesut Ersoy, başarılı Türk yöneticilerin yurt dışında farklılık oluşturduğuna dikkat çekti. Hızlı ve doğru kararlar alabilen Türk yöneticiler özellikle orta kademe yönetimde dünyada çok etkili. İngiliz Barclays bankası Rusya risk direktörü Yurt Alıcı'ya göre de Türkiye Türkler için küçük, mecburen yurt dışına çıkılması gerekiyor. Rusya'da Türk işadamlarını çok başarılı bulan Alıcı, Türk yöneticilerin doğru karar alma başarısına dikkat çekti.

Rusya ekonomisi pozitif

Ersoy, istatiski verilere bakıldığında Rusya ekonomisinin büyüdüğünü, enflasyonda kurak yaz döneminin baskısı olsa da hala Sovyetler Birliği sonrası dönemin en düşük seviyelerinde olduğunu belirtti. Rusya ekonomisinde çarkın dönmeye başladığını vurgulayan Ersoy, "Yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 7,5'la en düşük seviyelerde. Büyüme rakamı yüzde 4,2. İşsizlik yüzde 7; toplam 5,7 milyon. Bu kriz sonrası için çok küçük bir rakam. Parekende piyasası son dönemde yüzde 6,6 büyüdü." bilgisini verdi.

Türk halkı tasarruf ediyor, Rus halkı tüketiyor

Rusya'da tüketim psikolojinin hakim olduğunu kaydeden Ersoy, "Türkiye'de daha çok tasarruf psikolojisi var. Rusya'da halk gününü tüketiyor. Sovyet döneminden kalma bir güven duygusu var. Gelecek endişesi yok. Elinde olanı harcıyor. Bu ekonomiye her zaman canlılık getiriyor. Kriz döneminde bakıyoruz, herkes elinde çantalarla alış veriş merkezlerinde. Bu pozitif gidişe olumlu katkı sağlıyor." dedi.

Rusya'nın tek sorununun gelirlerinin yüzde 60'ının petrol ve doğalgaz ihracatına dayanması olduğunu hatılatan Ersoy, "Tek bir üründe dalgalanma olduğunda kırılganlık oluyor..." tespitinde bulundu.

RUTİD Moskova Temsilcisi Muharrem Kaçmaz da yaptığı değerlendirmede iş adamlarının bir araya gelmesi ve iftar sofrasının paylaşmalarının önemine dikkat çekti. Rusya'da faaliyette bulunan iş adamları olarak birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini kaydeden Kaçmaz, "Katılımcılara teşekkür ediyorum. Samimi bir ortamda iftar yaptık. Herkes çok memnundu. Bayramlaşma için de talepler oldu. Benzer bir organizasyonla bayramı da şenlendirmek istiyoruz" dedi.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan