Zebra gibi boyanan atlarla Moskova'da trafik dersi

6

Rusya'nın başkenti Moskova'da sürücülerin yaya geçitlerine dikkatini çekmek için atlar zebra gibi boyandı. Okulların açılışının ilk günlerinde sürücüleri çocuklara yol vermeleri konusunda uyaran trafik polisi, farklı bir kampanyaya imza atti.

Moskova sürücüleri bugün yollarda ilginç uygulamayla karşılaştı. At ve poniler zebralara benzeyebilmeleri için siyah ve beyaz çizgilerle boyandı. 'Dikkat çocuklar' kampanyası çerçevesinde düzenlenen 'Güvenli zebralar' uygulamasıyla sürücülerin dikkatleri çekilmeye çalışıldı.

Siyah beyaz boyalı atlar özellikle çocukların yoğun şekilde yaya geçitlerini kullandığı caddelerde yer aldı.

Moskova'nın en yoğun trafiğin yaşandığı  saat aralarından biri olan 11.00 ile 14.00 arasında polis memurları boyalı atların üzerine 'Dikkat, çocukları okula gidiyor' yazılı pankartlar asarak geçitlerde poz verdi. Çocukları da atlara bindirerek oynatan polis memurları sürücülere yollarda dikkat olma çağrısı yapan çıkartmalar da hediye etti. Çıkartmalarda 'Ben yayaları seviyorum', 'Benim tercihim – güvenli zebra' ve 'Çizgili yolu görmezsen, çizgili gökyüzünü (hapishane) görürsün' şeklinde mesajlara yer verildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-752063-zebra_2 RIA-752063-zebra_3