Amerikan atları Kızıl Meydan'da, Mehter Takımı gelemedi

19

Rusya'nın ünlü Kızıl Meydanı'nda hafta sonunda Uluslararası Spasskaya Kulesi Askeri Müzik Festivali çerçevesinde düzenlenen etkinliklerle askeri bandolar geçit yaptı. 9 Mayıs Zafer Bayramı'nın ardından ikinci kez Amerikan ve İngiliz askeri bandosu sahne alırken, mehter takımı gelemedi. Daha önce festivale geleceği açıklanan Genelkurmaya bağlı Mehter Takımı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları nedeni ile Rusya'ya gelemedi.

Kızıl Meydan'daki gösterilerde Rusya'nın yanısıra ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, Fransa, Bahreyn, Kazakistan, Ukrayna ve Tacikistan'dan askeri bandolar katıldı. Binden fazla askeri müzisyenin yer aldığı gösterileri ortalama 7 bin kişi izliyor. Gösterilerin perşembe gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Festival sözcüsü Lev Agronov The Moscow Times'a yaptığı değerlendirmede ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Rusya'nın müttefiki olduğunu, ancak bu gerçeğin unutulduğunu söyledi. Agronov, "9 Mayıs Zafer Bayramı'nın ardından Amerikan bandosu ikinci kez Kızıl Meydan'da. ABD artık müttefiklerimiz arasında yer almakta..." dedi. ABD askeri bando komutanı Beth Steele de yaptığı değerlendirmede etkinliklerin Rusya ve ABD arasında gelişen işbirliği ve ortaklığa katkı sağladığını söyledi.

Kızıl Meydan'da ilk askeri bando festivali 2007'de gerçekleşmişti. Ancak 2008'de Gürcistan'la çıkan savaş nedeni ile festivaller gerçekleşmedi. Geçen yıl yeniden başlayan festivallerin en ilgi çeken konukları ise Bahreyn'den gelen polis bando ekibi oldu.

Rusya’yı festivalde Savunma Bakanlığı Merkezi Askeri Orkestrası, İçişleri Bakanlığı orkestrası, Suvorov askeri okulu müzik topluluğu, “Kabardinka” ve “Kazaki Rossii” isimli Rus askeri dans topluluğu temsil etti. Kızıl Meydan’da başlayan dev etkinlikte, Kremlin Sarayı Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı “Djigitovka” isimli gösterileri ile izleyenleri büyüledi.

Yabancı askeri müzik orkestrası ve topluluklarının sunacağı gösteriler ise Aleksandrovski Sad ve Poklonnoy Gore’de de gerçekleştiriliyor. Moskova Günü çerçevesinde düzenlenen Moskova Uluslararası Askeri Müzik Festivali 9 Eylül’e kadar sürecek.

MEHTER TAKIMI KIZIL MEYDAN'I İNLETEMEDİ

Etkinliğin organizatörü Spasskaya Başnya Organize Teşkilatı’ndan Cihan Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, “Daha önce Türk mehter takımının gelmesi planlanıyordu. Ama gelmekten vazgeçtiler. Türk Mehter Takımı, kendi ülkelerinde ulusal bayram etkinliklerini gerekçe göstererek festivale katılmayacaklarını belirtti.” denildi.

Festivalin Baş organizatörü Rusya Savunma Bakanlığı Merkezi Orkestra Şefi General Valeri Halilov, basına yaptığı açıklamada Mehter takımının Avrupa askeri marşlarına katkı sağladığını belirterek övdü. Halilov, “Çağdaş Avrupa askeri marşlarının kaynağını Türk askeri müziğinde aramak lazım. Yeniçeri ordusunda müzik alayları vardı. Bu alaylar def, büyük ve küçük davullar, ağır boncuklu müzik aletlerini kullanıyordu. Türk müzik aletleri bugün Avrupa dahil tüm askeri müzik sanatının iskeletini oluşturuyor.” dedi. 

Fuad Seferov, Cihan, Moskova

 

Festival_small1 Festival_small2