Medvedev patates tarlasında umduğunu bulamadı

7

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Voronej bölgesine yaptığı ziyarette tarlaya inerek patates hasadı yaptı. Patateslerden birinin küçük çıkmasına üzülen Medvedev, “Tıpkı fasulye gibi” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Başkan Medvedev, Voronej bölgesinin Trudvoe köyünde Logus-Agro şirketine ait çiftliği ziyaret etti. Kendisi araba kullanan Medvedev’e ziyarette Rusya Tarım Bakanı Yelena Skrınnik ve Voronej Bölge Valisi Aleksey Gordeyev de eşlik etti. Rusya Başkanı, Logus-Agro şirketinin tarlasında patates üretimini de yerinde inceledi. Eline kürek alan Medvedev patates hasadı yaptı. Eline aldığı kürekle patatesleri kazan Rusya lideri, patateslerin çok küçük olmasına 'tıpkı fasülye gibi' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Bunun üzerine şirket Başkanı  İgor Alimenko, “Evet, bu sadece aileler için” savunması yaptı. Alimenko, üretim açısından bu yılın ağır geçtiğini de sözlerine ekledi.

Tahıl ihracat yasağı erken kalkabilir

Rusya Devlet Başkanı Medvedev tahıl ürünlerine getirilen ihraç yasağının geçici olduğunu, hasat süresinin sonunda durumun yeniden gözden geçirilebileceğini söyledi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin geçen hafta yaptığı değerlendirmede tahıl ürünlerine getirilen ihracat yasağının gelecek hasat dönemine kadar uzatılabileceğini açıklamıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-753913-Medvedev_patates_hasad_1 RIA-753913-Medvedev_patates_hasad_3