Moskova festival alanına döndü; Rus polisinden nefes kesen yarış

1

Moskova'nın kuruluşunun 863. yıl dönümü törenleri çerçevesinde düzenlenen etkinliklerle şehir festival alanına döndü. Trafiğe kapatılan çevre yolunda start alan polisler kıyasıya mücadele etti. Binlerce Moskova'lının izlediği yarışlar bu yıl 41. kez düzenleniyor.

"Sen her zaman gençsin" sloganı ile bir dizi etabı tamamlamak zorunda kalan yarışmalara Moskova polis teşkilatından 15 takım ve Rusya'nın diğer bölgelerinden de 55 takım katıldı. 24 ayrı etap arasında koşu, polis aracı kullanma, arkadaşını omuzunda taşıma, köpekle birlikte hareket gibi etkinlikler yer aldı.

Moskova Günü'nün ilk açılışı Kızıl Meydan’daki Meçhul Asker anıtına çelenk koyarak başladı. Merasimde Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, Moskova Kent Belediyesi Mosgorduma üyeleri, gaziler, çeşitli dini cemaat temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Daha sonra Lujkov, Kızıl Meydan’ın hemen girişindeki Mareşal Jukov’un anıtına da çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Burada basına konuşan Lujkov, "Moskovalıların bu güzel bayramını en içten duygularımla kutluyorum!" dedi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin de başkentlileri bayram vesilesiyle kutladı. Medvedev kutlama mesajında, "Rusya başkenti Moskova’nın dinamik ve yapıcı olarak kalkınmasının çok önemli olduğunu" belirtirken, Putin de, "Moskova’yı seven için bu bayram çok kıymetli... Moskovalılar her zaman konuksever, geniş kalpli ve çalışmayı seven özelliklere sahip insanlar" övgüsünü dile getirdi.

Akşam saatlerine doğru bayram çerçevesinde Belediye Başkanı Lujkov’un Strogino semtinde Buz Sporı  Sarayı ve Kolomenskoe milli ormanda Çar Aleksey Mihailoviç  Sarayı’nın açılışını da yaptı. Diğer etkinlikler Kızıl Meydan, Puşkin, Teatralnaya, Lubyanskaya, Novaya meydanlarında, Poklonnıy Gor, VDNH sergi merkezlerinde, Tsaritsino ve Kolomenskoe milli ormanlarında gerçekleşti.

Polisler Sadovoy Koltso yolunda koşu yaptı

Moskova Günü bayramı çerçevesinde yapılan etkinliklerin en renklisi ise polislerin koşu yarışması yapması oldu. Moskova’nın merkez Sadovoy Koltso yolunda 15 kilometrelik koşu yarışmasına başkent Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı güvenlik güçleri katıldı. Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Kolokoltsev yarışmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Spor, güç, dayanıklılığı, iradeyi üreten bir özellik. Dolayısıyla Moskova polisi olarak spor çalışmalarına biz çok önem veriyoruz.” dedi. Moskova Belediye Başkan Birinci Yardımcısı Yuri Roslyak, “Burada önemli olan polislerin sadece sporda değil, aynı zamanda da görevleri sırasında başarılı olduklarını kanıtlamaktır.” diye konuştu.

Moskova Günü bayramı kutlamalarına 2,2 milyondan fazla kişi katılırken, başkent Emniyet Müdürlüğü etkinliklerde hiçbir olay yaşanmadığına belirtti. Bayram günü toplam asayişi korumak için toplam 16 bin güvenlik görevlisi görev aldı.

Fuat Seferov, Moskova, Cihan

RIA-752858-polis_yaris_1 RIA-752858-polis_yaris_2

RIA-752858-polis_yaris_4 RIA-752858-polis_yaris_5