Medvedev artık Rus marka limuzine binecek

67

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, nihayet yerli yapım limuzin arabasına sahip olabilecek. Kremlin Sarayı, eski Sovyetler Birliği’nin ünlü kurumu da sayılan ZİL otomobil fabrikasına “Başkan limuzini” için özel sipariş verdi. Medvedev, Mercedes limuzin yerine Zil limuzin markasının tercih edilmesi hususunda talimatta bulunmuştu.

Rusya’nın ZİL otomobil fabrikası, Devlet Başkanı Medvedev için Rus markalı özel bir limuzin üretecek. Rusya Devlet Başkanlığı İdari İşler Basın Sözcüsü Viktor Hrekov, başkanlık limuzinin hazırlanmasıyla ilgili gerekli çalışmaları ele aldıklarını belirtti. Kremlin yetkilisi, çalışmalarda İtalyan Pininfarina şirketinin yer alacağı yönünde basında çıkan haberleri de yalanlayarak, “Rusya Başkanı için özel hazırlanacak araba üretiminde İtalyanların yer alacağı söz konusu değil.” dedi.

Devlet Başkanlığı İdari İşleri Başkanı Vladimir Kojin de daha önce yaptığı açıklamada, inisiyatifin Başkan Medvedev’a ait olduğunu belirtmişti. Kojin, “Devlet Başkanı Medvedev, Kremlin garajında Mercedes limuzinlerin Zil limuzinlerle değiştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılması talimatında bulundu. Orta vadede Başkan ve Başbakan’ın garajlarında ZİL markalı limuzinler olabilecek.” bilgisini vermişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan