Moskova Merkez Camii'nde Bayram namazı 09:00'da; caddeler namaz için kapatılıyor

15

Rusya'nın başkenti Moskova'da Ramazan Bayram Namazı'na Merkez Camii'nde 09:00'da, Zafer Parkı'ndaki camide ise 07:30'da durulacak.

Moskova'da yaşayan Tatar, Dağıstanlı, Çeçen, Kırgız, Tacik, Türkmen ve diğer onlarca farklı müslüman topluluktan 60 binden fazla inananın bayram namazına iştiraki bekleniyor. Bayram namazı boyunca Merkez Camii çevresinde caddeler trafiğe kapatılırken, güvenlik önlemleri de artırıldı. Rusya'nın

Moskova Belediyesi caddelerde namaz kılacaklar için vaaz ve namazın sesinin iyi duyulabilmesi için mobil hoparlörler yerleştirdi. Bayramın ilk günü yağmur beklenmezken, inananların yanlarında seccadelerini götürmeleri, ya da 10 rubleye cami çevresinde satılan duvar kağıdından seccedelerden satın alarak caddede namaza durmaları gerekecek.

Sabah namazına saat 05:30'da durulması  beklenen Merkez Camii'deki program Rusya devlet televizyonu İkinci Kanal'dan canlı olarak yayınlanacak. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in yanısıra müslüman cumhuriyetlerin liderlerinin de bayram mesajları hutbede okunacak.

Moskovalı müslümanlar bayram namazı ve bayramlaşmanın ardından mesailerine gidecek. İş verenler her yıl olduğu gibi çalışanlarının namaza gitmelerine engel çıkarmıyor. Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Tatirsitan, Çeçenistan, Dağıstan ve diğer müslüman cumhuriyetlerde ise bayram günü resmi tatil.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan