Bayram günü Kafkaslar kana bulandı: 12 ölü, 80 yaralı

1

Rusya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde bir pazar yerinde meydana gelen terör saldırısında ilk belirlemelere göre en az 12 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 80 kişi de yaralandı. Saldırıda 10 kilogram TNT gücünde patlayıcı madde kullanıldığı belirtiliyor. Polis yetkilileri ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Kuzey Osetya İçişleri Bakanlığı patlamada 12 kişinin öldüğünü doğrularken, 80 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı.

Terör saldırısı Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da şehir merkezinde bulunan pazar yerinde meydana geldi. Pazarın yanına park etmiş bir araba sabah saatlerinde patladı. Zanayev sokağında yaşanan terör saldırısında arabanın bomba yüklü araç olduğu da tespit edildi.

Kuzey Osetya Sağlık Bakanlığı, olayda ilk belirlemelere göre dokuz kişinin öldüğünü ve 50 vatandaşın da yaralandığını belirtmişti. Ama yetkililer ölen ve yaralı sayısının artabileceği uyarısında bulunmuştu. Olay yerine gelen Rus güvenlik güçleri ve bomba uzmanlar saldırıda kullanılan bombanın 10 kilogram TNT gücünde olduğunu belirtiyor. Bir yetkili, “Patlama fazla kuvvetli idi: Yakın binalardaki camlar bile kırıldı.” dedi.

Saldırı yerine gelen Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı Taymuraz Mamsurov da burada yaptığı kısa açıklamada, “Henüz net bir bilgi yok. Olay yerinde inceleme yapıyoruz.” diye konuştu.

Olayla ilgili inceleme başlatılırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kuzey Kafkasya Kremlin Temsilcisi aleksander Hloponin'i bölgeye gönderdi. Olağanüstü Hal Bakanlığı'na ait özel bir uçak yaralılar için Moskova'dan bölgeye hareket etti.

Rusya güvenlik güçleri bölgede ikinci bir saldırı olmasından endişe ederken, insanlar pazar yerinden tahliye edilmeye çalışılıyor. Polis bomba yüklü ikinci bir araç olabileceği endişesi ile aramalarını yoğunlaştır.

Kuzey Kafkasya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde en son terör saldırısı 17 Ağustos’ta İnguşetya ile sınır polis kontrol noktasında meydana gelmişti. Bu intihar saldırısında üç güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, üç polis de yaralanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan