Moskova’da 3 Türk vatandaşı gasp edildi

3

Moskova’da üç Türk vatandaşı gasp edildi. Olayla ilgili iki Kırgız vatandaşı yakalandı. Türk vatandaşların, Moskova’da bir inşaat şirketinde çalıştığı belirtildi.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilisi, Moskova’da gece geç saatlerde üç Türk işçinin gasp edildiği bilgisini verdi. İşçilerin çalıştığı şirketin ve gaspa uğrayanların isimlerini de veren Rus yetkili, “S.R. (1975 doğumlu) bir Türkiye vatandaşı, iki Türk arkadaşıyla birlikte saldırıya uğradığı gerekçesi ile polise başvurdu. Olay 3 Eylül tarihinde, Moskova’nın Leningradski Şosse yolu üzerinde meydana geldi. Kendilerine yaklaşan Orta Asya kökenli iki kişi ellerinde şişeyle Türk vatandaşlarının birini kafasına vurdu, daha sonra dövmeye başladı. Saldırıya uğrayan diğer iki Türk vatandaşının ismi şöyle: A.K. (1982) ve A.M. (1987). Saldırganlar, Türk vatandaşlarının iki cep telefonu, 200 dolar ve altın eşyalarını zorla alarak olay yerinden kaçtı. Toplam zarar yaklaşık 32 bin ruble (bin dolar) değerinde. Türk vatandaşların Moskova’da bir inşaat firmasında çalıştığı da tespit edildi.” dedi.

İçişleri Bakanlığı yetkilisi, olayla ilgili iki Kırgız vatandaşın yakalandığını da kaydetti. Rus yetkili, “Başvuru üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, Molodogvardeyskaya sokakta 1971 ve 1974 doğumlu iki Kırgız vatandaşı yakaladı. Bu arada, gasp edilen para ve eşyalar da henüz bulunamadı.” diye konuştu.

Olayla ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu 162. madde (Gasp) gereği soruşturma açıldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan