Putin'den Rusya Müftüler Konseyi'ne bayram ziyareti

10

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Ramazan Bayramı vesilesi ile Rusya Müftüler Konseyi'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. 2011 sonuna tamamlanması beklenen Merkez Camii inşaatı ile ilgili bilgi alan Putin, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin ile de ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Federasyonu'nda yaşayan 20 milyon müslümanın Ramazan Bayram'ını tebrik eden Putin, bayram mesajı  yayınladı. Bayram günü Kuzey Osetya'nın başkenti Vladikavkaz'da 16 kişinin öldüğü ve 100'e yakın kişinin de yaralandığı pazar yeri saldırısını değerlendiren Rusya Başbakanı, saldırıların amacının vatandaşların arasına nifak sokmak olduğunu belirtti.

Saldırının Ramazan Bayramı'nın ilk gününde yapılmasına dikkat çeken Putin, "Kuzey Kafkasya’da bugün meydana gelen bu tür terör cinayetinin amacı, vatandaşlarımız arasında düşmanlığı körüklemektir. Biz buna müsade etmeyeceğiz!" şeklinde konuştu.

Rusya Müslümanları  teröre karşı mücadelede ciddi katkı sağlıyor

Putin, ülkedeki terör olaylarına yönelik mücadelede Müslüman kökenli ülke vatandaşlarının büyük rol oynadığını da belirtti. Rus Başbakan, “Biz, bu mücadelede Rusya’nın Müslüman vatandaşlarının önemli, ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ben Müslümanların bu tür aşırılığa karşı nasıl tepki verdiğini biliyorum. Biz onların desteğini hissediyoruz, özellikle Kuzey Kafkasya bölgesinde. Hep beraber bu zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Rus Başbakan, terör saldırısının Ramazan Bayramı’nın ilk gününde meydana gelmesine de dikkat çekti. Putin, “Saldırı, Müslümanların mübarek Ramazan bayramı  günü yapıldı. Ki Ramazan geleneksel olarak barışa çağırıyor. Kuşkusuz ki bu saldırıyı yapanlar cansız ve kalpsiz. Tam anlamıyla onlarda kutsal diye bir şey yok. Bizim ortak hedefimiz, bu cinayetle ve bu canilerle mücadele etmektir.” dedi.

Putin: Allah, Muhammed Peygamber'e Kur'an'ı bu ayda indirmeye başladı

Ramazan'la ilgili de değerlendirmede bulunan Putin, bayram sonrası yeme içme serbest olacak anlamına gelmediğini, belirli bir sınavdan geçen insanın çizgisini ortaya koyduğunu belirtti. Putin, "Ramazan ayında Allah'ın Muhammed Peygamber'e Kur'an'ın ilk ayetlerini hediye etmesi tesadüf değil. Ramazan Bayram'ı bunun için de özel ki; insanlar birbirine yardım ediyor. Birbirilerinin sorunlarını hatırlatıyor. Muhtaç olan kimselere yardım ediyor. Benim için şu dikkate değer. İnsanlar bugün birbirinden af diliyor. Bu aydınlık bir bayram. Bu bayram, dostluğun, dayanışmanın, yardımın ve barışın bayramı." şeklinde konuştu.

Gaynuddin de yaptığı değerlendirmede ziyaret ve kutlamadan dolayı teşekkür ederek, "Rusya müslümanları ve bir vatandaş olarak ülkenin bütünlüğü, beraberliği ve güçlü olmasından yanayız. Bizim teröre karşı ve dini aşırılıklara karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Sizin de ifade ettiğiniz gibi bunu yapanlar insan değil." şeklinde karşılık verdi.

Medvedev de müftülük ve camiyi ziyaret etmişti

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Rusya tarihinde ilk kez Merkez Cami ve müftülüğü ziyaret ederek tarihi bir adım atmıştı. Rusya Müftüler Konseyi üyeleri ile de bir araya gelen Medvedev, Rusya'da 53 farklı etnik kökenden müslüman topluluk olduğuna dikkat çekmiş, farklı kültür ve dinler arasında diyalog ve hoşgörünün önemini vurgulamıştı.

Moskova Merkez Cami inşaatı  yoğun bir şekilde devam ediyor. 1904 yılında ilk kez inşa edilen cami, Moskova belediyesinin de katkıları ile genişletme çalışmalarına başladı. 70 metre uzunluğunda iki minaresi ile, avlu dahil 12 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği yeni cami, Rusya Müslümanlarının merkezi olacak. Caminin 2012 sonunda açılışın yapılması hedefleniyor. Cami inşaatına Süleyman Kerimov gibi zengin Rus Müslüman işadamlarının yanı sıra, Türkiye ve diğer İslam ülkelerinden de önemli destek sağlanıyor. Türkiye caminin süsleme, hat, mihrap, mimber, halı ve diğer tezhip işlerini üstlendi.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-756293-Putin_muftuluk_2 RIA-756293-Putin_muftuluk_3

RIA-756293-Putin_muftuluk_4 RIA-756293-Putin_muftuluk_5