Çar ailesinin anısına inşa edilen kilise yandı

15

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde eski Rus Çarı 2. Nikolay ve ailesinin anısına inşa edilen yeni kilise yandı. Kilise yetkilileri, olayın kundaklama olabileceğine de inanıyor. Rusya İmparatorluğu’nun Romanovlar hanedanın sonuncu padişahı 2. Nikolay ve ailesi, 1918’te dönemin Bolşevik yönetimi tarafından Yekaterinburg kentinde kurşuna dizilmişti. Yıllar sonra ceset kalıntılarının bulunduğu yerde içerisinde kiliseyi de bulunduran Ganina Yama manastırı inşa edilmişti.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilileri, Yekaterinburg kentinde Ganina Yama manastırında bulunan kilisenin yanarak kül olduğunu belirtti. Bakanlık Sverdovsk Bölge yetkilisi Natalya Zıryanova, yangının sabah saatlerinde meydana geldiğini kaydetti. Zıryanova, “Yangın 400 metrekarelik bir alanı kapsadı. Olay yerine 17 itfaiye aracı ve 44 kişi sevkedildi.” dedi.

Yetkililer, yangında yakında bulunan bir kilise ve manastır binasının zarar görmediğini de belirtti. Ganina Yama monastırı Basın Sözcüsü Yuliya Farbşteyn olayın kundaklama olabileceğine inandıklarını da belirtti. İtfaiye yetkilileri, yangının içerideki kazan dairesinden kaynaklanabileceğini belirtirken, sözcü Farbşteyn, “Kilise henüz ibadete açılmamıştı, kimse çalışmıyordu ve dolayısıyla orada hiçbir kazan dairesi çalışamazdı” dedi.

Ganina Yama manastırı, 1 Ekim 2000’de inşa edilmeye başlamıştı. Burada Bolşeviklerce infaz edilen Çar ailesinin ceset kalıntıları, kemikleri  bulunmuştu. 17 Temmuz 1918’te Çar ailesi öldürülükten sonra burada bulunan maden ocağına atılmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan