Dünya Çeçen Halkları Kongresi'ne Rusya'dan tepki

1

Rusya, Polonya'nın başkenti Varşova'da 16-18 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan 'Dünya Çeçen Halkları Kongresi'nin ülkenin Kuzey Kafkasya bölgesindeki düzeni bozacağı gerekçesi ile karşı çıktı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Avrupa'lı  ortaklarımızı sözde İçkerya (Çeçen ayrılıkçıların Cumhuriyet'e verdikleri isim) Cumhuriyeti temsilcilerinin toplantıyı  organize ettiği konusunda uyarıyoruz. Bunun amacı Kuzey Kafkasya'yı daha istikrarsız hle getirmek" dedi.

Uluslararası arananlar listesinde bulunan bir çok kişinin toplantıya katılmasının beklendiğini kaydeden Lavrov, "Polonyalı ortaklarımızın bu durumu da dikkate almalarını istiyoruz" hatırlatmasında bulundu.

Polonya polisi bugün yaptığı  açıklamada sözde İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev'in kongreye katılması durumunda tutuklanacağını açıkladı.

İngiltere 2002'de Zakayev'e sığınma hakkı vermiş ve Çeçen lider yaşamını Londra'da sürdürüyor. 2001'de hakkında dava açılan ve kırmızı bültenle aranan Zakayev'in Rusya'ya iadesine İngiltere karşı çıkıyor. Son dönemde Çeçenistan Hükümet Başkanı Ramazan Kadirov'la görüşmeye hazır olduğunu açıklayan Zakayev, Çeçenistan'a dönebileceği sinyalleri veriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan