Rus trafik müdürü Türkiye'de taciz iddiası ile göz altına alındı (yenilendi)

11

Rusya’nın Tula Bölgesi Trafik Müdürü  İgor Konovalov, tatil için gittiği Türkiye’de 16 yaşındaki bir Rus bayana tacizde bulunduğu iddiası ile göz altına alındı. Tula Bölge Emniyet Müdürlüğü ise polis yarbayı Konovalov’un tatilden henüz dönmediğini ve olayla ilgili Ankara’dan resmi bir yazı da gelmediğni belirtiyor. Rusya Ankara Büyükelçiliği basın sözcüsü Sergey Koritski, durumun başkonsolosluk yetkilileri tarafından kontrol altında olduğunu belirtti. Konvalov'un 31 Ağustos'dan itibaren Antalya Kemer'de tutuklu olduğunu Rusya Dışişleri Bakanlığı da doğruladı.

Rus basınında yer alan bilgilere göre, Tula Bölge Trafik Müdürü Konovalov Türkiye’de tatil yaptığı sırada kız arkadaşının kızına tacizde bulunduğu iddiası ile göz altına alındı. Ruysa İçişleri Bakanlığı ise Konovalov'un izinsiz olarak Rusya'nın dışına çıktığını duyurdu.

Tula bölgesinde ise Trafik Müdürü  Konovalov’a ulaşılamadığı da gelen haberler arasında. Tula Bölge Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu yetkilisi Sergey Sergeiçev, “Resmi olarak Türkiye’den kimse aramadı ve tutuklamayla ilgili bilgi de gelmedi. Şimdi bu olayı araştırıyoruz, Konovalov’un şu anda nerde olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Birkaç hafta önce kendisi tatile gitti ve gelecek hafta pazartesi işe gelmesi lazım” dedi.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Tula Bölge Dairesi Başkanı danışmanı Zinaida Kaminskaya da Konovalov’a ulaşamadıklarını ifade etti. Kaminskaya, “Trafik Müdürü Konovalov’un telefonu cevap vermiyor. Durumu araştırıyoruz, fakat Türk emniyet güçlerinden olayla ilgili henüz bir bilgi de gelmedi” diye konuştu.

Rusya İçişleri Bakanlığı: Yanlış anlaşılma da olabilir

Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Polisi Dairesi'nden Binbaşı Vladimir Şevçenko ise olayı araştırdıklarını belirtti. Basına konuşan Şevçenko, olayı incelemeden yorumda bulunmanın henüz erken olduğunu savundu. Rus yetkili, “Anlaşılan orada bir olay olmuş, çünkü birlikte yaşamışlar, eşi ve üvey kızı. Belki de başka bir şeyler olmuş. Dilekçe verilmiş, sonra da geri alınmış. Güya pişman olmuş gibi durum. Bunun için dürüst bir insanı lekelemek de doğru değil. Belki birileri yanlış anlamıştı. Önce bayan dilekçeyi vermiş, sonra da geri almış. Tacizle ilgili olaydan bahsedilmiyor. Ben büyükelçilik aracılığıyla henüz hiç bir şeyin olmadığını öğrendim” dedi.

Türkiye’de tutuklandığı  iddia edilen Yarbay Konovalov, 13 Temmuz 2009’da Tula Bölge Trafik Müdürü görevine atanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan