Kürt asıllı Rus mafya babasına suikast

438

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından ortaya çıkan ve 1990’lı yıllarda dünyada kendinden söz ettiren Rus mafyaları ve aralarındaki kanlı savaşlar tekrar hortladı. Moskova’da dün gece Yezidi Kürt asıllı ünlü Rus mafya babası Ded Hasan (Hasan Dede) lakaplı Aslan Usoyan’a (73) silahlı suikast düzenlendi.

Ded Hasan ve Kutaisi mafya çete reisi Tariel Oninani arasında kanlı savaş sürüyor. Kanlı çatışmaların en büyüğü ise, Yaponçik lakaplı ve yeraltı dünyasının ünlü ismi Vyaçeslav İvankov’un Ekim 2009’ta Moskova’da keskin nişancı tarafından öldürülmesi ile başladı. 1992 yılında Moskova’da iki Türk vatandaşını öldürmekle suçlanan İvankov, 2005 yılında mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Ded Hasan’ın yakını olarak bilinan Yaponçik için düzenlediği cenaze töreni Rus basınında geniş yer almıştı.

Moskova’nın merkezindeki Tverskaya sokağı 12/7 nolu binann girişinde Ded Hasan ve koruması Artur Bagramyan’a silahlı suikast düzenlendi. Görgü tanıkları, Ded Hasan ve korumasının Tverskaya sokağındaki evine girdiği sırada uzaktan keskin bir nişancının açtığı ateş sonucu vurulduğunu kaydetti. Rus güvenlik güçleri, geçen yıl keskin bir nişancı tarafından öldürülen Rusya'nın tanınmış yer altı dünyası liderlerinden "Yaponçik" in olayında olduğu gibi Ded Hasan’a yönelik suikastta da yöntemlerin aynı olduğuna dikkat çekiyor. Yaponçik de karnından vurulmuş ve daha sonra hastanede ölmüştü.

İlk ulaşılan haberlerde ünlü mafya babasının ve korumasının öldüğü iddia edildi. Fakat daha sonra haberler doğrulanmadı. Rus güvenlik güçleri bunun gerekçesini, Ded Hasan’a tekrar suikast yapılmasını önlemek olarak yorumluyor. Daha sonra polis Ded Hasan ve korumasının hastanede olduğunu ve acil ameliyata alındığını belirtti. Hastane girişinde ise Rus özel polis gücü OMON nöbet tutuyor.

Polis olayın meydana geldiği binanın karşısında bir evin penceresinin açık olduğunu tespit etti. Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Kolokoltsev evin üçüncü katında katilin kullandığı silahı bulduklarını kaydetti. Rus haber portalı Newsru.com olayda Dragunov markalı keskin nişancı tüfeği kullanıldığını belirtiyor. Yaponçik’a yönelik suikastta da aynı tüfek kullanılmıştı.

Suikastın arkasında kimler var?

Rus güvenlik güçleri, suikastın arkasında neler ve kimlerin olduğunu araştırabilmek için geniş çaplı operasyonlara başladı. Polis en fazla Ded Hasan’ın mafya babası lideri olduğu için suikast yapıldığı alternatifi üzerinde duruyor. Ded Hasan’ın ünlü Kutaisi suç çetesi lideri ve Gürcü asıllı Oniani ile kanlı savaşı olduğu iddia ediliyor. Oniani şu anda Moskova’da ceza evinde. Oniani, Rus iş adamlarını fidye gerekçesiyle kaçırmakla suçlanıyor. Fakat daha önce basına konuşan Rus güvenlik güçleri Oniani’nin yakalanma nedenini, Ded Hasan’la olan “çatışmalara” bağlıyor.

Oniani ve Ded Hasan arasında kanlı  hesaplaşma sadece Rus değil, Avrupa polisinin de merceği altında. Bu hesaplaşma sonucunda da Yaponçik öldürüldü. Yaponçik’in Ded Hasan’ın en iyi dostu olarak biliniyordu. Rus güvenlik güçlerine göre, Oniani’nin yakalanmasıyla Ded Hasan’la olan ihtilafın araştırılması amaçlanıyor. Böylece Kutaisi çetesini “zayıflatarak” mafya savaşlarından kaçınılmak isteniliyor. Bazen mafya babaları da kasten bilgi sızdırarak polisin eliyle tehlikeli “rakiplerinin” aradan kaldırılmasını planlıyor.

Savaşın nedeni Soçi-2014?

Basında yer alan iddialara göre her iki çete arasındaki savaşın nedeni Soçi-2014 Olimpiyat oyunları. Mart 2003’te İspanya’da ünlü Rus mafya babalarının “toplantısı” yapıldı. Toplantıda İspanya’da Rus mafya babalarının kirli paralarının aklanması için dev finans sistemi oluşturulması kararlaştırıldı. 2005 yılında İspanyol istihbaratı Rus-Gürcü mafya babalarına yönelik “Osa” adlı özel operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda ondan fazla kişi göz altına alındı.

Fakat Oniani başta olmak üzere bazı  mafya “generalleri” İspanya’dan kaçmayı başardı. Oniani Rusya’ya yerleşti. Mafya babasının Rusya’da o sıralarda hukuk açısından henüz bir sorunu yoktu. Oniani 2014 Olimpiyat oyunları  çerçevesinde Soçi’deki bazı projelere ilgi duyunca karşısında Ded Hasan’ı buldu. Bölge Ded Hasan’ın “kontrolünde” idi. Böylece Rus yer altı dünyası iki kampa bölündü: Oninai ve Ded Hasan. Bu sırada Yaponçik Ded Hasan’ın tarafına geçti. Bu gelişmenin ardından silahlar patladı ve bir kaç mafya babası savaşların kurbanı oldu. Daha sonra da Yaponçik öldürüldü.

Ünlü mafya babasının ölümü  İspanya’daki Rus-Gürcü yeraltı dünyasını da sarstı. Rus mafya babaları, Yaponçik’in öldürülmesinden direkt Oniani’ni sorumlu tutuyor. 36 Rus mafya babası Matrosskaya Tişina cezaevine gizli mektup göndererek Onian’nin ortadan kaldırılmasını istedi. Ded Hasan da suikastı Oniani’nin iki “elemanı” Merab Djangveladze ve Vladimir Djanaşiya’nın yaptığına inanıyordu. Her ikisi için Avrupa’da “ava” çıkıldı. Bu “avdan” haberi olan İspanyol polisi ve istihbaratı Avrupa'lı meslektaşlarıyla Rus mafyasına özel operasyon düzenledi. Tüm Avrupa genelinde 69 Rus mafya babası göz altına alındı. 18 Mart 2010'da da Yaponçik’in öldürülmesiyle suçlanan Djanaşiya Fransa’da öldürüldü. İspanyol polisi iki kere bu konuda Fransız meslektaşlarını uyarmıştı.

İspanya Oniani’nin iadesini istiyor

İspanya’da kara para aklanması suçundan Oniani’nin 12 yıl hapis cezası isteniliyor. Yapılan araştırmalarda Oniani’nin isim ve soyadını değiştirerek David Muluhov yaptığı ve Rus vatandaşlığı olmadığı da ortaya çıktı. Rusya Federal Göçmen Dairesi buna atıfta bulunarak mafya babasının İspanya’ya teslim edilmesinde hiçbir sankınca görmediğini belirtiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan