Rusya’da otomobilsiz gün kutlandı, ancak trafik yine felç

11

Diğer ülkelerde olduğu gibi, Rusya’da da Dünya Otomobilsiz Günü “kutlandı”. Bazı Rus politikacılar işe metro ile giderken, bazıları da bisiklete binmeyi tercih etti. Yağmurlu bir güne uyanan başkentte araçları ile yola çıkan halk, şehir merkezini kilitledi.

Dünya Otomobilsiz Günü, Rusya’da “renkli” şekilde kutlandı. Rusya Federasyonu’nda bu yıl üçüncüsü düzenlenen otomobile binmeme günü, renkli ve “siyasi” manzaralara sahne oldu. Rus televizyon mikrofonlarına konuşan Rus siyasi yetkililer, amaçlarının sokakların arabalardan boşaltılması ve başkentin çevre temizliliğine katkı sağlamak olduğunu belirtti.Jirinovski metroda

Dünya Otomobilsiz Günü vesilesiyle bazı siyasiler de araba kullanmaktan vazgeçerken, televizyonlarda renkli görüntüler de oluştu: Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı ve Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski işe gitmek için metroya indi. Jirinovski’ye göre metroda vatandaşlarla yolculuk sırasında hal hatır sormanın, dertlerine kulak asmanın çok faydası var.

Moskova Belediye Başkan Birinci Yardımcısı Yuri Roslyak da bugün metrodan yararlanacağını belirtti. Belediye Başkanı’nın başka Birinci Yardımcısı Pyotr Biryukov ise evi yakın olduğu için işe yayan gideceğini anlattı. Rus muhalif Yabloko (Elma) Partisi lideri Sergey Mitrohin de parti binasına gitmek üzere bisiklete atladı. İçişleri Bakanlığı Trafik Dairesi eski Başkanı Sergey Kazantsev ve başka polis meslektaşları otobüse bineceklerini kaydetti.

Rus sosyoloji uzmanları, Otomobilsiz Günü’nün artık giderek vatandaşları bilinçlendirdiğine inanıyor. Bin 800 şoför arasında yapılan anket araştırmasında, araba kullanan vatandaşların yüzde 28’i eyleme katılacağını belirtirken, bu rakamın geçen yılla kıyaslamada yüzde altı olarak fazla olduğu da belirtildi.

Ama Moskova’da “kutlanan” Dünya Otomobilsiz Günü, başkentin çilesi sayılan trafik sorununa az faydası dokundu. Moskova Belediyesi Ekoloji Masa yetkilileri, hava kirliliğinde fazla bir değişikliğin olmadığını de anlattı. Bugün Moskova’da yaklaşık dört milyon araba bulunuyor. Dolayısıyla başkentte olması gereken oksijen eksik. Yüzde 21 yerine, 17 oranında kalıyor.

Dünya Otomobilsiz Günü ilk olarak 1998 yılında Fransa’da başlatıldı. Bugün dünyanın iki bin kenti geleneksel hale dönüştürülen bu eyleme katılıyor.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan