Çeçenistan’da Türk halklarından mühteşem konser

43

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde bölgede yaşayan Türkçe konuşan halkların konseri yapıldı.

Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de düzenlenen “Çeçenistan Cumhuriyeti’nde kardeşlik gelenektir, dostluk ise kanundur” başlıklı konsere çok sayıda Kumık, Tatar, Nogay ve Ahıska Türkleri topluluğu temsilcileri katıldı. Etkinlik başlamadan önce kürsüye çıkan Çeçenistan Enformasyon, Ulusal Politika ve Dış İlişkiler Bakan Birinci Yardımcısı Kazbek Ahmadov, bölgede tüm hakların kardeş ve dost ortamında yaşadığını belirtti.

Çeçen yetkili, Çeçenistan ilk Cumhurbaşkanı Ahmet Kadırov’un ciddi katkıları ve politikası sayesinde bölgede halklar arasında ilişkilerin daha da arttığını ifade ederek, “Ahmet Kadırov’un çeşitli etnik ve dinler arasındaki barışçıl politikasını bugün Ramzan Kadırov devam ettiriyor. Çeçen Başkan Kadırov’un sayesinde Çeçenistan canlanıyor. Kadırov’un muazzam faaliyetleriyle Çeçenistan emin bir adımlarla gelişmeye devam ediyor.” dedi.

Daha sonra, sahneye ilk olarak Çeçenistan’da yaşayan Tatar topluluğu temsilcileri çıktı. Tatar Kültür Merkezi adına sahnede şarkı söyleyen Albina Gerihanova katılımcılar tarafından ayakta alkışladı. Kumık, Nogay ve Ahıska Türkleri temsilcileri de sahneye çıkarak çeşitli sanat programları sundu.

Daha sonra Çeçen yetkililer, Türk halkları sanatçılarına 20’şer bin ruble ve belge ödülü  de sundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan