Rusya AİDS’e karşı aşı hazırladı

11

Rusya, dünyanın ölümcül hastalığı  AİDS’e karşı aşı hazırladı. Rus sağlık yetkilileri, aşıyla ilgili çalışmalara Amerikalı meslektaşlarının büyük ilgi duyduğunu da belirtiyor.

Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Veronika Skvortsova, AİDS hastalığıyla ilgili bakanlık çalışmalarını anlattı. Çalışmalarla ilgili önemli gelişmeler elde ettiklerini kaydeden Bakan Yardımcısı Skvortsova, “Rusya AİDS hastalığına karşı kendi özel aşısını hazırladı. Aşı ile ilgili klinik ortamdaki çalışmalar tamamlanmak üzere... Aşı önümüzdeki yıl hazır olacak.” dedi.

ABD de ilgi duyuyor

Rus sağlık üst düzey yetkilisi, aşıyla ilgili çalışmaları ABD sağlık uzmanlarının takip ettiğini de anlatarak, “AİDS aşısıyla ilgili son çalışmalarımıza Amerikalı ortaklarımız da büyük ilgi duyuyor.” diye konuştu.

Skvortsova, ABD’de düzenlenen sağlıkla ilgili ikili işbirliği Çalışma Grubu toplantısında Rus resmi heyete başkanlık da yapmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.