Doğal afetlerle mücadelede işbirliği zirvesi için Çiçek Rusya’da

5

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bu yıl 12’incisi düzenlenen Avrupa–Akdeniz Büyük Doğal ve Teknolojik Afetlerle Mücadele Antlaşması (EUR-OPA) çerçevesinde düzenlenen bakanlar kurulu toplantısına katılmak üzere Rusya’nın kuzey başkenti St. Petersburg’da.

İlk gün gerçekleşen toplantılarla ilgili bilgi veren Çiçek, doğal afetlerle ilgili işbirliği ve tecrübe paylaşımının önemine dikkat çekti. Bakanlar düzeyinde bir toplantı ve ardından da komite çalışmaları yaptıklarını kaydeden Çiçek, çalışmaların sonuçlarının yer aldığı bir değerlendirme açıklaması yapacaklarını belirtti.

Rusya’nın yaz döneminde yangınlar nedeni ile yaşadığı felaketleri hatırlatan Bakan Çiçek, “Rusya büyük bir felaket yaşadı. Biz de iki helikopterle yardımda bulunduk. Türkiye’nin Marmara depremleri nedeni ile yaşadığı tecrübeler var. Bu tecrübeler ışığında nasıl işbirliği yapabileceğimizi müzakere ediyoruz” dedi.

Toplantı sonrası St. Petersburg kentinin tarihi ve turistik yerlerini gezen Bakan, gezdiği yerlerle ilgili yetkililerden detaylı bilgi aldı.

Avrupa–Akdeniz Büyük Doğal ve Teknolojik Afetlerle Mücadele Antlaşması (EUR-OPA) 1987 yılında, Avrupa Konseyi bakanlar kurulu kararıyla kuruldu.  Anlaşmanın temel amacı, doğal afetlerle mücadele, korunma yollarının araştırılması ve bu konularda işbirliğinin sağlanması olarak belirlendi.

St.Petersburg, Cihan

cicek_2 cicek_3