Kremlin aşçısı devlet başkanlarının menülerini anlattı

7

Sovyet zamanında Kremlin mutfağında et tüketilirken, yeni Rusya'nın liderleri ise daha çok sebze ve çorbalar tercih ettiği ortaya çıktı.

Kremlin yöneticilerinin mutfak tercihlerini Kremlin baş aşçısı Anatoliy Galkin anlattı. Aşçılık mesleğini ailesinden miras olarak kendisine ulaştığını belirten Anatoliy Galkin, ninesinin Josef Stalin zamanında Kremlin'de yemek pişirdiğini anlattı. Galkin ninesinin kendisine Stalin'in Gürcü ve Rus mutfağını çok sevdiğini ifade ettiğini hatırlıyor. Ninesinin Stalin'in çok yemediğini ancak diğer inanların yemesini zevkle izlediğini ifade ettğini kaydeden aşçı, “Ninem şöyle anlatırdı: Stalin sürekli yemek yiyenleri takip ederdi. Az yiyen birisini farketti mi, 'Beğenmiyor musunuz?' diye sorardı” şeklinde anlatıyor.

Aşçı Galkin Leonid Brejnev'in ise iştahlı olduğunu belirtiyor. Avcılığı çok seven Brejnev en çok sevdiği yiyeceğin et olduğunu kaydeden Galkin, Kominst Parti liderinin kebapların her çeşidni ve yabani domuz etini çok sevdiğini anlattı.

Sovyetler'in yıkılışının ardından Rusya'nın ilk Devlet Başkanı olan Boris Yeltsin'in de eti çok sevdiğini belirten Kremlin aşçısı, “En çok da pelmeni (Türk mantılarına benzeyen yiyecek) seviyordu” dedi.

Yeltsin'den önceki ve Sovyetler Birliğinin son Kominist lideri Mihail Gorbaçov'un ise lapayı çok sevdiğini belirten aşçı, “Gorbaçov kahvaltıya beş çeşit lapa isterdi. Ve kimse hangisini yiyeceğini bilmezdi. En önemlisi sabah erkenden lapaların beşi birden masada olmalıydı” ifadelerini kullandı.

Bugün ise Kremlin'de daha sağlıklı  yiyeceğin tercih edildiğini anlatan aşçı bir çok misafir kabulünde sebze ve meyvelerin ikram edildiğini kaydetti. Özellikle balık ve püre-çorbalarının da sıkça tercih edildiğini anlatan Galkin, Kremlin'in bir tek değişmeyen kuralı da dile getirdi. Bu kural da yemeklerin çok kaliteli, güvenilir, sağlığa zararsız ve sevgiyle pişirilmiş olması lazım.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Asci