Rusya’da 249 mafya çetesi, 12 bin de 'askeri' var

791

Moskova’da Kürt asıllı ünlü Rus mafya babası Ded Hasan (Hasan dede) lakablı Aslan Usoyan’a yönelik silahlı saldırı, ülkede mafya çeteleriyle ilgili yasal çerçevede tartışmaları yeniden başlattı. Rusya İçişleri Bakanlığı, ülkede 249 mafya çetesinin faaliyet gösterdiğini belirtirken, uzmanlar organize suç örgütleriyle ilgili yasa değişikliği yapılması gerektiğini belirtiyor.

Newsweek dergisinin Rusça versiyonu Russki Newsweek, ülkede mafya savaşlarıyla ilgili konuyu ele alırken, yasalarda mafya lideri statüsüyle ilgili bazı eksiklere dikkat çekti. Haberde, Rusya İçişleri Bakanlığı Cinayet Masası Başkanı İskender Galimov’un ülkedeki organize suç çeteleriyle ilgili verdiği net rakamlara da atıfta bulundu. Bakanlık rakamlarına (2010 ) göre, Rusya’da 249 mafya çetesi faaliyet gösteriyor. Ve bu çetelerin yaklaşık 12 bin “askeri” var. 2008 yılında ise Rus mafya çeteleri, ülkede 35 bin ağır suça karıştı.

Rusya’da 'yasalara uygun mafya babası' olmak suç değil

Fakat Rusya’da mafya babasının statüsü suç unsuru sayılmıyor. Ülkedeki mafya babasının Rusça karşılığı “Vor V Zakone” (Yasal Hırsız veya Kanunen Hırsız) o çete liderinin herhangi bir “suç işlediği” anlamına gelmez. Örneğin 2005’te Gürcistan kendi Ceza Kanunu’na 223. maddeyi de ekliyor. Bu maddeye göre, Vor v Zakone, Vorovskoy Mir gibi statü ve görevler de suç sayılmakta. Mafya babasının suç işlediği veya işlemediği önemli değil.

Dergiye göre, Gürcü mafya babalarının bazısı tutuklanırken, bazısı da Rusya’ya kaçtı. Gürcistan’dan farklı olarak Rusya’da böyle bir uygulama yok. Hatta geçen yıl polis Rus mafya babalarının katıldığı bir “toplantıya” baskın düzenlerken, bazı çete liderleri resmi televizyon mikrofonlarına “Ben Vor V Zakonım.” diye kendisini tanıtmıştı.

Eylül 2009’ta Rusya parlamentosu alt kanadı Duma, organize suç çeteleriyle ilgili Ceza Kanunu’nda değişikliklerin yapılması yönünde karar aldı. Bu yasaya göre, suç dünyasında kendi kurallarına göre “üst düzey görevlerde” bulunan şahısların 15-20 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Ama o çete liderinin suç işlediği kanıtlandığı takdirde bu ceza uygulanır. Dolayısıyla Rus uzmanlar yeni yasa değişikliğin yapılmasını öneriyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Danışmanı Vladimir Ovçinski’ye göre, Ceza Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği “ölü olarak doğdu”. Ovçinski, “Fiiliyatta yüksek statüyü (Vor V Zakone) nasıl ispatlayacaksınız ki? Yapılan değişiklik tamamen mantıksızlık, çünkü Vor V Zakon’un çete lideri olduğunu ispatlamak mümkün değil.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan