Rusya’da intihar komandosu kendini patlatamadan ölü bulundu

4

Rusya’da kimliği belirsiz bir intihar komandosu kendini patlatmadan arabanın içinde ölü bulundu. Bomba uzmanları, arabadaki patlayıcı maddeyi etkisiz hale getirirken, Rus güvenlik güçleri teröristin kimliğini de araştırıyor.

Rusya’nın güneyindeki Stavropol kentinde sabah saatlerinde bir arabanın içinde kimliği belirsiz bir intihar komandosunun cesedi bulundu. Vatandaşlar tarafından yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen güvenlik güçleri, arabanın içinde bombanın bulunduğunu da farketti. Kentin Yugo-Zapadnıy bölgesindeki olay yerine özel bomba uzmanları da sevkedildi.

Uzmanlar arabanın kapısını  açarak bombayı etkisiz hale getirirken, intihar komandosunun patlayıcı maddelere bağlanmış kablolarla sarmaş dolaş olduğu da fark edildi. Arabada bombanın iki bavulun içinde bulunduğunu da tespit eden güvenlik güçleri öncelikle çevredeki binaların boşaltılmasını talep etti. Yaklaşık 200 kişi tahliye edilirken, olay yerine özel polis köpeği de gönderildi. Bombanın toplam 30 kilogram TNT gücünde olduğu da açıklandı.

Stavropol Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili kentte geniş çaplı operasyon başlattıklarını ifade etti. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Stavropol Bölge Başkan Yardımcısı Yekaterina Danilova, olay yerinde savcılık yetkililerinin inceleme yaptığını belirtti.

Saldırı eylemine hazırlanan teröristin neden öldüğü konusunda Rus basınında çeşitli iddialar da yer almaya başladı. İçişleri Bakanlığı kaynakları, teröristin başka kişilerce öldürüldüğünü iddia ediyor. Savcılık yetkilisi Danilova ise teröristin kafasına kurşun sıkalarak öldürüldüğünü belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan