Amerika sanal banka hırsızı 25 Rus'u tutukladı

5

ABD'de küresel suç şebekesinin üyesi oldukları ve sanal ortamda banka hesaplarından para çaldıkları gerekçesi ile 25 Rus göz altına alındı. Zeus Trojan adlı virüsle kullanıcıların şifrelerini ele geçiren sanal hırsızlık şebekesinde yer alan Rusların toplam 3 milyon dolar çaldıkları iddia ediliyor. Mahkemeye çıkartılan 4 Rus tutuklanırken, şüphelilerin 30 yıla kadar hapsi isteniyor.

FBI Rusya New York Başkonsolosluğunu konu ile ilgili bilgilendirirken, konsolosluktan yapılan açıklamada tutuklanan dört Rus vatandaşının isimlerinin Adel Gataullin, Maxim Miroşniçenko, Kristina Sveçinskaya ve Yulia Sidorenko olduğu, iki Moldova vatandaşı Viktoria Opinka ve Alina Turuta'nın da tutuklananlar arasında olduğu ifade edildi.

Ruslar'ın kara para aklama, banka hırsızlığı ve resmi belgelerde sahtekarlık yapma gibi bir dizi suçlama ile mahkeme önüne çıkarılacakları beliritliyor.

Savcılık göz altına alınan Ruslar'ın Doğu Avrupa'da bulunan hackerlar tarafında kullanıldığı, sanal ortamda transfer edilen paraların da açılan sahte hesaplarda tutulduğu kaydedildi.

Şebeke sanal ortamda para çalmak için Zeus Trojan adı verilen bir virüs kullanıyor. Bilgisayar kullanıcıları ekranda bir anda ortaya çıkan bu virüse tıkladıklarında ya da kendilerine gönderilen bir ek dosyayı açtıklarında virüs aktif hale geliyor ve tüm şifreler virüsü kontrol eden hackerlerin bilgisayarına ulaşıyor. Sonra da sanal hırsızlar hesaplardaki parayı kendi hesaplarına transfer ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan