Rusya'da mühendis olarak işe başladı, şimdi dünyanın ilk yüz inşaat şirketi arasında

17

Mühendis olarak geldiği Rusya'da en büyük yabancı inşaat şirketlerinden biri haline gelen Rönesans Holding'in sahibi Erman Ilıcak başarısının sırrını 'takım oyunu' olarak açıkladı. Intercontinental Hotels Group (IHG)'la St. Petersburg'un ilk Crowne Plaza oteli için imza atan Ilıcak, Rusya'daki başarı hikayesini Türk basın mensupları ile paylaştı.

Rusya'da 15 bin çalışanı ile 5 milyar dolarlık iş yapan Rönesans İnşaat, 500'ün üzerinde projeyi tamamlamış durumda. Enka adına St. Peterburg pazarında çalışmalarda bulunmak üzere 1992'de Rusya'nın kuzey başketine gelen genç Türk işadamı, şirketin küçük projelerle ilgilenmemesi üzerine kendi işini kurmaya karar verir. 40 bin dolarlık bir ofis yenilenmesi ile ilk işini alan Ilıcak, gazete ilanları ile iş arayanlardan kadrosunu oluşturur. Otel lobilerinde yaptığı çalışmalarla başarıyı yakalayan Ilıcak'ın en büyük avantajlarından biri Türk şirketlerin büyük çoğunlukla başkent Moskova merkezli çalışmaları ve St. Petersburg pazarında tek olması.

İyi bir takım kurduklarını ifade eden Ilıcak başarı hikayesinde önemli noktaların altını çiziyor: "Türk firmalar şoför, çaycı ve diğer çalışanların Türk olmasını istiyor. İzole bir yapı kuruluyor. Dostluklar oluşmuyor. Başka ülkelerde de benzer yapılar var. Libya'da kendi kamplarımızı kurmuşuz. İşimiz bitince çantamızı alıp gitmişiz. Biz burada Ruslar'la birlikte çalıştık. Şirket yönetiminde patronaj anlayışı yok. Çalışanlarımız şirketi sahiplendi. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum."

Rusya'da iş  yapan dünyanın her yerinde iş  yapar

Rusya'da iş yapmanın zorluklarına değinen Ilıcak, "Burada iş yapan dünyanın her yerinde iş yapabilir. Biz zorluklara alıştık... Rusya'nın 20 ayrı bölgesinde irtibatlarımız var. Türk firmaları olarak önemli bir birikim var. Enka, Ant ve diğer Türk firmaları Rusya pazarında rekabette çok ileri. Çin, Kore ya da Fin'li şirketlerin rekabet şansı yok" dedi.

Rusya'nın dışında Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan, Libya, Katar, İran, Suriye ve Suudi Arabistan dahil ondan fazla ülkede çalışmaları olan Rönesans Holding, Avusturyalı Porr inşaat şirketinin yüzde 10’unu satın alarak önemli bir ortaklık oluşturdu. Şirketin hedeflerinde artık Avusturya'lı ortağı ile birlite Rusya'nın alt yapı çalışmalarına yatırım yapmak var.

Emek-yoğun işlerden teknolojik yapılara

Rusya'da Türk şirketlerin hızlı  ürettiklerini ancak kalite konusunda henüz istenen seviyeye ulaşılamadığını  ifade eden Ilıcak, "Türk şirketlere bugüne kadar hep zor işler geldi. Hızlı yapılması gereken emek-yoğun işler de kalite düşebiliyor. Son dönemde kalite konusunda ilerleme sağladık. Artık hedefimizde yüksek teknoloji gerektiren fabrika, alış veriş merkezleri, oteller ve özel binalar var. Emek-yoğun işlerden çıkmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

İnşaatta kriz öncesi dönem artık zor

Ruslar'ın konut inşaatında başarılı  olduğu ve alt yapı çalışmalarının da Rus firmaların tekelinde olduğu bilgisini veren Ilıcak, kriz öncesi günlere dönmenin artık çok zor olduğunu belirtti. Ofis stoğu açısından Moskova'da 2 milyon metrekarelik alanın boş olduğunu, bunun İstanbul'da kullanılan alana denk geldiğini aktaran Rönesans Holding Başkanı, önümüzdeki 4-5 yıl içinde ancak bu ofislerin eritilebileceğini söyledi. Altı yıl boyunca lüks konut üretimi olmasa da taleplerin karşılanabileceğini ifade eden Ilıcak, sektörün toparlanması için bankacılık sisteminin değişmesi gerektiğini, kredilerin düşürülmesi ve daha kolay kredi alınabilir hale gelmesinin zorunlu olduğunu hatırlattı.

İmalat sanayi ve parekende sektöründe fırsatlar var

Rusya'nın artık her köşe başında fırsatların olduğu bir ülke olmadığı değerlendirmesinde bulunan Türk iş adamı, Ruslar'ın kendi fabrikalarını kurduğunu, Rusya'da yatırım yapacaklar için rekabet edebilecek kadroların zorunlu olduğuna dikkat çekti. Rusya piyasasında yüzde 80 pazar payına ulaşan Evyap'ın yatırım yapmaması nedeni ile pazarda etkinliğini sürdüremediği örneğini veren Ilıcak, "Efes Pilsen geldi ve burada yatırım yaptı. Yerelleşti ve ilk üç şirket arasına girdi. Parekende ve imalat sanayinde hala fırsatlar var. 140 milyonluk dev bir pazar. İki Türkiye boyutunda iş yapılabilir" tespitinde bulundu.

Gelişen siyasi ilişkiler iş  adamlarının önünü açıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, iki ülke devlet başkanları  ve bakanlar arasındaki ilişkilerin tarihin tüm dönemlerinin en iyi seviyesinde olduğunu ifade eden Türk iş adamı, "Siyasi ilişkilerin gelişmesi bizi çok olumlu etkiliyor. Bunu her yerde hissediyoruz. Hükümetlerarası ve bakanlar düzeyinde bu derecede ilişkiler kurulmasa idi bizler bu noktada olamazdık. 1990'lardaki durum devam etse idi buralarda sınırlanırdık" dedi.

Ataport'ta inşaat gelecek yıl başlıyor, 70 bin kişiye istihdam sağlanacak

St. Petersburg'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ilıcak, Zeytinburnu sahiline kurulması planlanan dev Ataport Kruvazier ve Yat Limanı Projesi'nin önümüzdeki yıl inşaat aşamasının başlayacağını söyledi. Dört yıllık hukuki bir sürecin ardından projenin daha da güzelleştiğini kaydeden Ilıcak, projenin İstanbul'un siluetini değiştireceğini ifade etti. Anıtlar Kurulu'nun itirazı üzerine sürecin bu kadar uzayacağını beklemediklerini ifade eden Ilıcak, 2 bine yakın imzanın ardından projenin tamamlanabildiği bilgisini de verdi.

Tüm tesisler 49 yıllık kira süresinin ardından Hazine'ye devredilecek. 1,5 milyar dolarlık bir yatırımla 1 milyon metrekarelik bir inşaat alanı yapılacak. 2015'de tamamlanması öngörülen proje sayesinde deniz yolu ile İstanbul'a gelen deniz turist sayısı 450 binden 2,5 milyona çıkacak. Ataport'ta İstanbul'u Akdeniz Kruvaziyer turizminde ana liman haline getirecek büyüklükte bir kruvaziyer liman, modern terminal binası, bin yat kapasiteli marina ve Türkiye'nin ilk mega yat limanı inşa edilecek. Ataport'un tamamlanmasının ardından 70 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

ronesans_12 ronesans_13

ronesans_14 ronesans_15