İşte Moskova’nın en tehlikeli metro istasyonları

67

Moskova metrosu yerli ve yabancı  turistlerin mutlaka görmek istediği mekan sayılırken, başkent metro istasyonlarının aynı zamanda tehlikeli yerler olduğu da belirtildi. Özellikle Koltsovoy denilen Halka güzergahında en fazla suçlar işleniyor.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, Moskova metrosunun en tehlikeli istasyonlarını sıraladı. Gazeteye konuşan Moskova metrosu Polis Cinayet Masası Başkanı Binbaşı Oleg Gavaşelaşvili, listenin başında Prospekt Mira  istasyonunun geldiğini kaydetti.

Prospekt Mira istasyonu, Moskova Merkez Camiisi, Dev Olimpik salonu ve Enerji Bakanlığı’nın yer aldığı  semt üzerinde bulunuyor. Polis amiri Gavaşelaşvili’ye göre, söz konusu istasyonda bu yıl sekiz suç vakası meydana geldi. İkinci sırada Kurski (yedi suç), üçüncü sırada ise Novoslobodskaya ve Vıhino (altı suç) geliyor. Genel sıralama ise şöyle:

1-Prospekt Mira metro istasyonu

2-Kurskaya

3-Novoslobodskaya ve Vıhino

4-Paveletskaya

5- Belarusskaya, Novokuznetskaya, Kievskaya, Komsomolskaya, Taganskaya

6-Krasnopresnenskaya, Ploşad Revolyuçii, Kaşirskaya, Ryazanski Prospekt, Kitay-Gorod

Metroda hırsızlara dikkat!

Rus güvenlik birimleri metroda çok sayıda hırsızın “görev başında” olduğu hususunda uyarıda bulunuyor. Polis yetkilisi Gavaşelaşvili’ye göre, 2009 yılında hırsızlıkla ilgili toplam 292 kişi yakalanmış. Bunlardan 110’u Rus vatandaşı, diğerleri ise Özbekistan (51), Tacikistan (42), Ukrayna (16), Gürcistan (13) ve başka ülke vatandaşları. Polis, metro istasyonlarda ara sıra silahlı çatışmaların yaşandığını da ilave ediyor. Örneğin, 10 Eylül’de Çkalovskaya istasyonunda iki genç tabancayla Dağıstan kökenli vatandaşlara saldırmıştı. Olayda üç kişi yaralanmıştı.

Her gün 65 sivil polis metroda görev başında

Moskova metrosu Polis Cinayet Masası  Başkanı Gavaşelaşvili, istasyonlarda hırsızlık başta olmak üzere tüm suç vakalarına karşı ciddi çalışma yaptıklarını  da belirtti. Polis amiri, “Polis yetkilileri metroda hırsızlığa karşı ciddi mücadele ediyor. Her gün 65 sivil polis metroda görev başında. Onlar vagonlarda, kişe, yürüyen merdiven, geçişlerde kalabalık arasından hırsızları tespit ediyor.” diye konuştu. Gavaşelaşvili, vatandaşlara çağrıda bulunarak, metroda her türlü suç manzaralarıyla karşılaştığı zaman hemen “Acil Polis Çağrı” düğmesine basmalarını rica etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan