Rus komutan devletin 21 milyonunu kumarda kaybetti

10

Bir görevli Rus albayın, devletten çaldığı 21 milyon rubleyi (700 bin dolar) kumarda kaybettiği ortaya çıktı. İşine son verilen askeri yetkilinin yakın zamanda Moskova Bölge Askeri Mahkemesi’ne çıkarılacağı da belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Speçstroy federal kurumu İnşaat Dairesi eski Başkan Yardımcısı Binbaşı Oleg Kazyurin, sahte belgelerle devletin kasasından milyonlarca ruble dolandırdığı belirtildi.

Binbaşının ülkenin Çeçenistan Cumhuriyet’inde tamir onarım çalışmaları için sahte “sözleşme” ayarladığı ortaya çıktı. Böylece Kazyurin, sahte belgeyle bütçeden 48 milyon rubleden fazla para koparmış. Yapılan soruşturmalarda albayın bu paraların 21 milyonunu kazinoda kumara koyarak kaybettiği tespit edildi.

Rusya Başsavcılığı Sözcüsü  Marina Gridneva, olayla ilgili soruşturma açtıklarını da belirtti. Albay Kazyurin Rusya Ceza Kanunu 159. madde 4. bölüm (Dolandırıcılık) gereği suçlanıyor. Kazyurin’in soruşturma dosyasının daha sonra Moskova Bölge Askeri Mahkemesi’ne sevkedildiği de kaydedildi. Dolandırıcı albay yakın zamanda mahkeme duruşmasına çıkarılacak.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan