Rusya İç Kuvvetler istihbarat eski başkanı intihar etti

1

Moskova’da Rusya İçişleri Bakanlığı  İç Kuvvetler İstihbarat Dairesi eski Başkanı General Viktor Çevrizov (47) intihar etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Çevrizov Çeçenistan savaşına da katılmıştı.

İçişleri Bakanlığı İç Kuvvetler İstihbarat Dairesi eski Başkanı General Çevrizov muammalı bir şekilde kendi evinde intihar etti. Generalin kendi beylik tabancasıyla intihar ettiği gelen haberler arasında. İstihbarat generalinin cesedini sabah saatlerinde eşi Valentina Çevrizova buldu.

İç Kuvvetleri Komutanlığı  da olayı doğrulayarak, intihar nedenini araştırdıklarını açıkladı. Moskova Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise, sadece 47 yaşındaki bir erkeğin kendini öldürdüğü kaydedildi. Emniyet Müdürlüğü, ölen şahsın kimliği dahil daha fazla bilgi vermeyi de reddetti. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Moskova Bölge Sözcüsü Sergey Marçenko, olayla ilgili inceleme çalışmalarına başladıklarını da kaydetti.

Rus basınına göre, istihbarat generalinin ani intiharı kafalarda soru işaretine de yol açtı. 2002 yılında emekliğe ayrılan Çevrizov, daha önce Çeçen savaşında görev almıştı. O sıralarda kendisi özel istihbarat biriminin Başkanı idi. Çevrizov Rusya Özel Güvenlik Şirketleri Derneği Başkan görevini yürütüyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan