Rusya’da sapık tarikat lideri tutuklandı

32

Rusya’da sapık tarikat diye bilinen “Aşram Şambala’nın lideri Konstantin Rudnev (43) göz altına alındı. Rus kilise yetkilileri, tarikat liderinin yakalanmasına rağmen örgütün kendi faaliyetlerine devam ettiğini belirtiyor.

Tarikat’ın talihsiz üyeleri, evlerindeki en değerli eşyaları liderlerine hediye ederek ihtişamdan kurtuluyordu. Özellikle kadınların ilgi duyduğu Budizm, Şaman ve Ortodoks Hristiyanlık karşımı sapık tarikatın binlerce üyesinin olduğu belirtiliyor.

Rusya’nın Novosibirsk kentinde Aşram Şambala tarikat lideri Rudnev, Rus güvenlik güçlerinin düzenlediği  özel operasyonla yakalandı. Rudnev bölge cezaevine konulurken, Rus yetkililer tarikat liderine yönelik 1999, 2004 ve 2008 yıllarında da cezai işlem yapma girişiminde bulunulduğunu belirtiyor. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu, tarikat liderine yönelik Rusya Federasyonu Ceza Kanunu 239.madde 1. bölümü gereği (vatandaşlara baskı uygulamak ve insanların vatandaşlık yükümlülüklerinden vazgeçirme girişimi) soruşturma açtı. Tarikat lideri ayrıca cinsel taciz suçuyla da mahkeme karşısına çıkacak. Toplam olarak Rudnev’in altı yıl hapis cezası isteniliyor.

Novosobirsk’teki Aleksandr Nevski Kilisesi tarikatlardan sorumlu Merkez Başkanı Oleg Zoyev, Rudnev’in yakalanmasına rağmen tarikatın faaliyetlerini devam ettirdiğini belirtti. Zoyev, “Liderlerini göz altına almak o tarikatın bittiği anlamına gelmez. Tarikatla mücadeledeki sorunda buradan kaynaklanıyor. Çünkü onlar bir salgın hastalığı gibi. Toplumda derin kökleri var. Köklerini kazıyabilmek için mahkemede insanlara yönelik zararlı yıkıcı etkisini kanıtlamak lazım.” dedi.

Aşram Şambala tarikatı 1989 yılında kurulmuştu. 1999 yılında tarikatın 10 bin üyesi varken, bugün sayı hakkında net bir bilgi yok. Tarikat lideri kendi örgütünü ise “Rus Gizemli Akademisi” olarak tanıtmıştı. Güvenlik gücü yetkililerine göre, tarkiata bağlı kişiler evlerindeki çok değerli eşyaları liderlerine “hediye” olarak veriyordu. Daha sonra üyeler kendi akraba ve yakınlarıyla ilişkilerini de kesiyor. Tarikat cinselliği ön plana çıkarıyordu. Novosibirsk Emniyet Müdürlüğü’ne göre, tarikat Rusya’nın çeşitli bölgelerinde yoga dahil çeşitli seminer, toplantı ve çalışmalar da yapıyordu. Bu faaliyetleri bağlamında tarikatın önemli isimleri, vatandaşları tuzağa düşürüyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan