Türkiye, İnguşetya’ya cami yapacak

2

Türkiye, Rusya’ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’nde cami inşa edecek. Türkiye'den gelen Diyanet İşleri Başkanlığı heyetini kabul eden İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus Bek Yevkurov, Türkiye’ye bu katkılarından dolayı teşekkür etti ve iki halk arasında tarihi dostluk ilişkilerinin bulunduğunu söyledi.

İstanbul Avcılar Müftüsü Mehmet Aktoprak ve Türkiye Moskova Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Bekir Gerek başta olmak Türk heyeti İnguşetya Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. İnguşetya Cumhurbaşkanı Yevkurov, “İnguş topraklarında sizleri görmekten mutluyuz. Bizim çok eski tarihten bu yana gelen iyi ilişkilerimiz var. Gelecekte de samimi ve verimli işbirliğimizin olacağını umuyorum” dedi.

Buluşmada Türk Müftüsü Aktoprak da, İnguşetya’nın Magas kentinde din merkezinin inşaatına katkı ve destek sağlayacaklarını belirtti. Aktoprak, “Magas’ta inşa edilecek bu projeyi destekliyoruz. İnşa edilecek camii ile ilgili proje çalışmalarına yardım etmeye hazırız. Bu da Müslüman kardeşlerimize armağanımız olacak” diye konuştu.

Bunun üzerine İnguşetya Cumhurbaşkanı,  “Türkiye sadece inşaatla değil, dini eğitim kurumlarıyla da şan şöhrete sahip. Bu alanda da işbirliği yapmak da çok iyi olurdu”  dedi. İnguşetya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada da, konuyla ilgili görüş birliğine varıldığı kaydedildi. Yevkurov, İnguş gençlerin Türkiye’nin dini eğitim kurumlarında eğitim almasıyla ilgili konulara da değindi. Bunun üzerine Türk tarafı, tüm eğitim masraflarının Türkiye’nin karşılayacağını da belirtti.

Daha sonra Türk misafirler, Magas kentindeki inşa edilecek dini merkezin yerini de ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Tesis için tahsis edilen yeri beğenen Türk heyeti, yakın zamanda inşaat çalışmalarının başlayacağına inandıklarını da ifade etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan