Hafta başında Moskova’ya ilk kar yağacak

0

Rusya’nın başkenti Moskova’ya ilk kar hafta başında yağabilir. Rus meteoroloji uzmanları, vatandaşları pazar günü sıcak havanın son keyfine bakmaya davet ederken, 2010-2011 kış ayının çok sert geçeceği de belirtiliyor.

Rusya Meteoroloji Merkezi Moskova ve Moskova Çevre Bölge Bürosu Başkanı Aleksey Lyahov, konuyla ilgili açıklamada, “11 Ekim tarihinde başkentte ilk kar yağışını bekliyoruz. Sıcak hava cumartesi ve pazar günleri son günlerini yaşıyor. Hava sıcaklığı 12 ve 13 derece olacak. Pazartesi gününden itibaren kar ve yağış bekliyoruz.” dedi.

Rusya Meteoroloji Merkezi Başkanı  Roman Vilfanda da ülkenin Avrupa kısmında pazartesi günü havaların soyuyacağını kaydetti. Vilfand, “Geceleri hava sıcaklığı sıfırın altına düşecek. Merkez Rusya bölgesinde geceleri Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri eksi dört dereceye kadar hava sıcaklığı olacak. Bu bölgede 12 Ekim’den itibaren kar da yağabilir.” diye konuştu.

Rus resmi Vesti televizyonuna da konuşan Meteoroloji Merkezi Başkanı, geçen yıla kıyaslamada, 2010-2011 kış mevsimin sert geçeceğini belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan