Rusya'da lösemi tedavisinde ilerleme; tedavi şansı yüzde 70’e çıktı

8

Rusya'da öncü bir klinik tarafından gerçekleştirilen yeni tedavi yöntemi ile lösemi hastalarının tedavisinde yüzde 70'i bulan iyileşme görüldü. Rus uzmanlar yöntemlerinin geliştirilmesi durumunda lösemi hastalığının çok az sayıda çocuğun hayatta kalabildiği hastalık olmaktan çıkacağını belirtiyor.

Yedi yaşında Karina Falahutdinova yeni yöntem tedavi altına alınmasaydı ilk doğum gününü  bile görmeyebilirdi. Karinanın babası, “Henüz bir aylıktı. Vucudunda garip mavi renki bir döküntü oluşmaya başladı. Önce sıtma olduğunu düşündük. Daha sonra bunun bebek lösemi hastalığı olduğunu öğrendik. Ardından Karina yoğun bakıma alındı. Yapılan tahminler çok kötüydü” şeklinde konuştu.

Karina Yekaterinburg bölge çocuk hastanesinde tedavi altında bulunuyordu. Ne doktor ne hasta yakınları büyük buluşun eşiğinde olduklarının farkında değildi. Karina'nın doktoru Larisa Feçina, “Artık çocuğun hastalığına agresif kemoterapi ile etki edemeyeceğimizi anladık. Ve 'all-trans retinoik asit'i (daha çok "Vesanoid" olarak bilinir) kullanmaya karar verdik” dedi.

Lösemi, olgunlaşmamış kan hücrelerinde büyür, all-trans retinoik asit ise bu hücrelerin gelişmesini zorlar ve böylelikle löseminin yayılmasını önler. Yeni bir tedavi olmamasına rağmen öncelikli olarak sadece yetişkinler üzerinde kullanılıyor.

Feçina verdiği bilgide, “Vesanoid ile kemoterapi birleşimiyle yaptığımız yeni tedavinin sonuçları bizi doktorları da şaşırttı. Daha sonra bu yöntemi bir çok hastaya sunduk ve başarılı sonuçlar elde ettik” değerlendirmesinde bulundu.

20 yıl öncesine kadar bebek lösemi hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçları Rusya'da bulunması neredeyse mümkün değildi. Bu ilaçların doğru kullanımı ile ilgili bilgiler de yoktu, hastalar arasında hayatta kalanların sayısı da yüzde 10'dan daha düşüktü.

“Hiç bir zaman pes etmeyin”

Şu anda ise yüzde 70'e ulaşan hayatta kalanların sayısı ile pediatrik onkoloji büyük bir ilerleme kaydetti. Feçina, “Elde ettiğimiz sonuçların o kadar iyi olduğunu farkettik ki bu sonuçları dünya ile paylaşabileceğimizi düşündük.” dedi.

Rusya kendi uzmanlığını geliştirmek için Almanya gibi ülkelerle yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. Şimdi ise Karina'ya ikinci hayat şansı veren bilgi ve deneyimiyle işbirliğini yaptığı yurtdışı partnerleriyle paylaşmayı umuyor.

Ağır hastalığa yakalanan çocukların anne-babalarına sabırlı olmak gerektiğini tavsiye eden Karina'nın annesi “Hiç bir zaman pes etmeyin” diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan