Lujkov'un heykeltraşçısı Medvedev ve Putin'in heykelini yapmak istiyor

9

Yuri Lujkov'un Moskova Belediye Başkanlığı görevinden gitmesiyle birlikte muhalif heykeltraş konumuna düşen Zurab Tsereteli, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin'in heykellerini yapmak istediğini söyledi.

Basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tsereteli, Putin ile Medvedev'in heykellerini yapabileceğini söyledi. Tsereteli, “Böyle ihtimali göz önünde bulunduruyorum. Önce bir imaj hazırlamalıyım. Her ikisi bunun için çok uygun” şeklinde konuştu.

76 yaşında Gürcistan doğumlu Tsereteli'nin Moskova ve St. Petersburg'ta bir çok çalışması yer alıyor. Tsereteli 2004 yılında ilk defa Putin'in heykelini yapmıştı. Heykeltıraş o zaman Devlet Başkanı görevinde olan Putin'i judo elbiseli şekilde heykelini yapmıştı. Tsereteli ayrıca Lujkov'un elinde süpürge ile sokak temizlikçi heykelini ve üzerine şort, elinde tennis roketi, ayağının altında futbol topu sportsmen şeklinde heykelini de yapmıştı.

Tsereteli Rusya'nın ünlü heykel traşçılarından biri. Ancak halk arasında Tsereteli Lujkov'a yakınlığı yüzünden bir çok öncelik tanındığı ve heykellerinin şehrin bir çok yerinde yer alarak görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle sıkça eleştiriliyor.

Hatta Lujkov'un görüvinden alınmasının ardından bir gün sonra, Tsereteli'nin en tanınan Deli Petro için hazırladığı 98 metrelik heykelin kaldırılması ile ilgili tartışmalar başladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan