Çavuşoğlu: “Dinler arası diyalog aşırılıklarla mücadele için en iyi yol”

13

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu aşırılıklarla mücadelede en başarılı yollardan birinin dinler ve kültürler arası diyalog olduğunu söyledi. Moskova’da üç dinin temsilcileri ile bir araya gelen Çavuşoğlu, gelecek yıl nisan ayında yapılacak AKPM Genel Kurul’una “Medeniyetler İttifakı” projesi eş başkanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Zapatero’nun yanı sıra Avrupa’dan dini liderlerin de katılmasını beklediklerini ifade etti. 26-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek AKPM Genel Kurul’unda kültürler ve dinlerarası diyalog çerçevesinde hazırlanacak raporun ele alınması bekleniyor. Çavuşoğlu toplantıya Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’i de davet etti.

Çavuşoğlu bugün Moskova’da Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Rus Yahudi Cemaati Ruhani Lideri Berel Lazar ve Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin’le ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Rusya’da farklı dinlerin bir arada karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamında yaşadıklarını kaydeden Çavuşoğlu, dinler ve kültürler arası diyalogun geliştirilmesinin kendisinin de AKPM başkanı olarak görevleri arasında olduğunu vurguladı.

Kirill’le görüşmesinde Çavuşoğlu son yıllarda Avrupa’da artış gösteren ırkçılık, yabancı  düşmanlığı ve İslamofobi ile mücadelede, kültürler ve dinlerarası diyalogun geliştirilmesine yönelik çabaların yoğunlaştırılmasının  önemine dikkat çekti. Kirill de yaptığı açıklamada AKPM’de aile ve kültürel değerlerin geliştirilmesi için çalışmalarda bulunulmasını istedi. Özellikle Avrupa’da ahlaki yönden çöküntü yaşandığını hatırlatan Kirill, siyasilerin bu yöndeki çabalarının önemine dikkat çekti.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

kirill