Gaynuddin’den Ortodoks Kilisesi’ne sitem

8

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu Moskova’da üç dinin temsilcileri ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin’le görüşmesinde Rusya’daki Müslümanların sorunları ve genel durumları hakkında bilgi aldı. Ortodoks Kilisesi’nin Rusya’yı Ortodoksluğun merkezi olarak gösterdiği eleştirisinde bulunan Gaynuddin, “Rusya öncelikle laik bir ülke. Farklı milletler ve farklı dinler birlikte yaşıyor. Federasyonunun kabul ettiği Ortodoksluk, Yahudilik, İslamiyet ve Budizm eşit yerde duruyor” dedi.

Sovyetler Birliği döneminde tüm dinler gibi Müslümanlar’ın da büyük sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Gaynuddin son dönemde camilerin yeniden inşa edildiğini hatırlatan Gaynuddin, “Rusya’da yaklaşık 7 bin cami bulunuyor. Bunların büyük bir kısmının inşasında Rusya hükümeti destek verdi” şeklinde konuştu.

Batıda İslam ve terörizmin birlikte ifade edilmesinden rahatsızlık duyduklarını söyleyen Gaynuddin, Çavuşoğlu’nun AKPM’nin ilk Müslüman Başkanı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Moskova Uluslararası İlişkiler Akademisi’nde üniversite öğrencileri ile bir araya gelen AKPM Başkanı Çavuşoğlu, Perşembe günü de, ‘‘Avrupa’da Eğitim’’ konulu uluslararası sempozyumun açılışını gerçekleştirecek ve Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov ile bir araya gelecek.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

mevlutmuftu_6