Kremlin resepsiyonunda tabaktan çıkan solucan Twitter'da

3

Kremlin'de Almanya Cumhurbaşkanı  Christian Wulff'un onuruna verilen resepsiyonda salata tabağından çıkan solucan Twitter'a düştü. Wulff'un 12 Ekim'de gerçekleşen Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in onuruna verdiği yemekte Tver bölge valisinin tabağından çıkan solucan tartışma konusu oldu.

Tver bölge valisi Dmitri Zelenin cep telefonu ile çektiği kırmızı küçük solucanlı salata tabağı fotografını Twitter'da kendi sayafasında yayınladı. Zelenin ilginç bir de not düştü: "Tabak canlı solucanla geldi. Salatanın çok taze olduğunu göstermek için en orjinal yöntem. Kremlin mutfağı kimyasal ürünlerden uzak."

Valinin basın danışmanı Janna Liapunova yaptığı açıklamada olaya mizahla yaklaşıldığını, bu tür olayların her yerde olabileceğini söyledi. Liapunova, "Bu tür olaylar evde de Kremlin'de de olabilir" dedi.

Kremlin ahçıbaşı Anatoli Galkin de yaptığı açıklamada bunun olmasının imkansız olduğunu iddia etti. Galkin, "Kremlin'de servis ettiğimiz tüm yemekler titiz bir incelemeden geçiyor. Ayrıca, ben tatildeyim. Olaya şu anda müdahalede bulunamıyorum" ifadelerini kullandı. Kremlin İdari İşler'den yapılan açıklamada da olayın incelendiği, fotografta yer alan tabağın o gün akşam sunulan servise benzemediği iddia edildi.

Rusya gündeminde yankılanan olaya Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev de müdahalede bulundu. Toplantıda kendisinin de olduğunu, ancak salata tabağının temiz olduğunu söyleyen Kosaçev, tüm yemeklerin seçkin ve lezzetli olduğu değerlendirmesinde bulunan Kosaçev, "Alman meslektaşlarımız Kremlin mutfağından övgü ile bahsetti" yorumunda bulundu.

Kremlin danışmanı Sergey Prikhodko ise valinin yaptığını bir 'sorumsuzluk' olarak nitelerken, Birleşik Rusya Partisi üyesi olan Vali Zelenin daha sonra Twitter'daki açıklamaları kaldırdı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan